23.04.2019
PL EN
28.12.2016 aktualizacja 28.12.2016

Znaleziono podłoże urojeniowych zespołów błędnej identyfikacji

Miejsce w mózgu odpowiedzialne za powstawanie urojeń związanych z rozpoznawaniem przedmiotów i osób z najbliższego otoczenia zidentyfikowali naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center – szpitala klinicznego w Bostonie (USA).

Wyniki badania publikuje czasopismo „Brain”.

Urojeniowe zespoły błędnej identyfikacji (DMS) to rzadkie zaburzenia. Polegające na tym, że cierpiący na nie pacjent ma wrażenie, iż osoby, przedmioty lub miejsca znajdujące się w jego otoczeniu zmieniły lub straciły swoją tożsamość (np. zostały podmienione).

"Przez długi czas pozostawało tajemnicą, w jaki sposób mózg generuje tak skomplikowane objawy. My wykazaliśmy, że powstają one na skutek zmian połączeń w mózgu. Poprzez uszkodzenie specyficznego fragmentu mózgu można zakłócić działanie czujnika familiarności (znajomości) oraz czujnika realności, co prowadzi do dziwacznych złudzeń. Zrozumienie podłoża tych urojeń może stanowić istotny krok w drodze do wyleczenia" – mówi jeden z badaczy Michael D. Fox.

Naukowcy przeanalizowali strukturę mózgu u 17 pacjentów z urojeniowymi zespołami błędnej identyfikacji i porównywali ją z danymi pochodzącymi z atlasu neurologicznego.

Doszli do wniosku, że wszyscy pacjenci posiadali uszkodzoną część mózgu, która była funkcjonalnie połączona z korą leżącą pomiędzy hipokampem a płatem ciemieniowym, za tylną częścią ciała modzelowatego (retrosplenial cortex), uznawaną za siedlisko poczucia familiarności.

U 16 spośród 17 pacjentów wykryli też uszkodzenia w obrębie prawej brzusznej części kory czołowej, która jest odpowiedzialna za ocenę poglądów i przekonań.

"Uszkodzenia powodujące wszystkie typy urojeń były powiązane z rejonem kontrolującym wierzenia i przekonania. Jednak tylko uszkodzenia wywołujące urojenia błędnej identyfikacji były powiązane z rejonem odpowiedzialnym za poczucie znajomości. Z tego wniosek, że do powstania na przykład zespołu Capgrasa (kiedy pacjentowi wydaje się, że jego bliscy zostali podmienieni na identycznie wyglądających obcych – PAP) potrzeba uszkodzeń obu rejonów mózgu" – podsumowuje R. Ryan Darby, koordynator badania. (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019