Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
09.01.2017 aktualizacja 09.01.2017

Karpackie nazwy geograficzne - na spotkaniu Wszechnicy PAN

Dlaczego karpackie nazwy są świadectwem prawdziwej wielokulturowości? Skąd wzięły Tarnica, Piotruś, Zwór, Caryńskie, Menczył i Rotunda? Czym różni się Magura od Kiczery? I skąd wracamy: z Bieszczad czy z Bieszczadów? - na te i inne pytania odpowie w środę w czasie wykładu Wszechnicy PAN Wojciech Włoskowicz.

Wszechnica PAN to cykliczne wykłady popularnonaukowe przeznaczone dla szerokiego kręgu słuchaczy, podczas których prezentowane są osiągnięcia i badania naukowe prowadzone przez jednostki naukowe Akademii.

Tym razem jej gościem będzie doktorant Instytutu Slawistyki PAN, Wojciech Włoskowicz. Na potrzeby przygotowywanej rozprawy doktorskiej bada on mechanizmy kształtujące zwyczaj językowy w zakresie nazw geograficznych. Podczas środowego spotkania badacz zabierze słuchaczy na wspólną wędrówkę po świecie karpackich nazw geograficznych. Wyjaśni, co nam mówią i jak powstają nazwy geograficzne, w jaki sposób zapisana jest w nich kultura i dzieje ludzi, którzy je nadali? Włoskowicz udowodni też, że karpackie nazwy są świadectwem prawdziwej wielokulturowości. Wyjaśni również skąd wzięły się nazwy: Tarnica, Piotruś, Zwór, Caryńskie, Menczył i Rotunda.

Spotkania w ramach Wszechnicy PAN odbywają się w każdą drugą środę miesiąca (w czasie trwania roku akademickiego). Najbliższe odbędzie się w środę 11 stycznia 2017 r. o godz. 17:30 w Pałacu Staszica w Warszawie (ul. Nowy Świat 72). Dodatkowe informacje na temat wykładów dostępne są na oficjalnej stronie Wszechnicy PAN: http://wszechnica.pan.pl/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024