26.01.2020
PL EN
03.02.2017 aktualizacja 03.02.2017

Dwujęzyczność pomaga chronić pamięć pomimo choroby Alzheimera

Seniorzy z chorobą Alzheimera, którzy od dziecka posługiwali się dwoma lub więcej językami, mają lepszą pamięć w porównaniu z osobami jednojęzycznymi - wykazały badania włoskich naukowców, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy z Uniwersytetu Vita-Salute San Raffaele w Mediolanie przeprowadzili szereg testów pamięciowych wśród 85 seniorów z chorobą Alzheimera, z których 45 posługiwało się od dziecka językiem włoskim i niemieckim.

Wyniki zadań sprawdzających pamięć krótko- i długotrwałą wykazały, że osoby dwujęzyczne radziły sobie od trzech do ośmiu razy lepiej, w porównaniu z osobami mówiącymi w jednym języku.

Co ciekawe, działo się tak nawet pomimo większych zmian hipometabolicznych w komórkach nerwowych osób dwujęzycznych. Zmiany te są charakterystyczne dla choroby Alzheimera i związane z mniejszą zdolnością mózgu do przekształcania glukozy w energię.

Jak zauważają autorzy, obrazowanie mózgu badanych wskazuje na potencjalną przyczynę. U osób dwujęzycznych zaobserwowano bowiem lepszą łączność funkcjonalną w płacie czołowym mózgu.

"Wcześniejsze badania dowodziły, że dwujęzyczność może opóźnić rozwój demencji nawet o pięć lat. Nie jest jednak jasne, jakie konkretnie mechanizmy są za to odpowiedzialne" - mówi autorka analizy dr Daniela Perani. "Ciągłe posługiwanie się dwoma językami sprawia, że praca mózgu jest intensywniejsza. W ciągu całego życia powoduje to zmiany strukturalne w mózgu, które mogą powodować, że dłużej zachowuje on sprawność poznawczą".(PAP)

koc/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020