17.12.2018
PL EN
02.02.2017 aktualizacja 02.02.2017

Powstał Ośrodek Badań nad Świątynią Egipską

Jednym z najważniejszych zagadnień naukowych w polskiej archeologii Egiptu jest architektura sakralna. Dlatego powołano Ośrodek Badań nad Świątynią Egipską, który rozpoczął działalność w ramach Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚiO) PAN w Warszawie.

O powołaniu nowego ośrodka IKŚiO PAN poinformował PAP w środę w przesłanym komunikacie.

Ośrodek Badań nad Świątynią Egipską tworzy sześciu badaczy. "Tak liczny zespół naukowców skupionych wokół problematyki świątyń egipskich jest wyjątkowy nie tylko w skali kraju, lecz całego, międzynarodowego środowiska egiptologicznego" - czytamy w nadesłanej informacji.

Na czele ośrodka stanęła Jadwiga Iwaszczuk. Badaczka specjalizuje się w archeologii Egiptu faraońskiego. Jest ekspertką w dziedzinie architektury i dekoracji świątyń okresu Nowego Państwa (1550-1069 lat p.n.e.) i epigrafiki. Iwaszczuk od 1999 r. uczestniczy w pracach Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Górnym Egipcie. W roku 2001 pracowała w Gizie obok słynnych piramid w ramach Giza Plateau Mapping Project, a w 2005 r. z Polsko-Egipską Misją w Peluzjum na Półwyspie Synaj. Od 2014 r. współpracuje z Misją Niemieckiego Instytutu Archeologicznego i Instytutu Szwajcarskiego w Kairze przy rekonstrukcji budowli sakralnych pochodzących z okresu wczesnego Nowego Państwa. Była laureatką stypendium naukowego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnego młodego naukowca w latach 2011-2014.

Ośrodek jest ukierunkowany przede wszystkim na kształtowanie młodej kadry naukowców. W ramach działalności przewidziano m.in. przeprowadzenie zaawansowanego kursu języka egipskiego dla jego pracowników. Jego celem jest również intensyfikacja międzyinstytucjonalnej dyskusji naukowej nad różnymi aspektami świątyń egipskich. Planowane są otwarte cykliczne seminaria poświęcone metodom dokumentacji świątyń egipskich i wykłady zagranicznych gości.

Nowo powołany ośrodek podlega Zakładowi Starożytnych Kultur Egiptu i Bliskiego Wschodu IKŚiO PAN.

Polacy mają długie tradycje w badaniu egipskich świątyń. Od 1961 r. naukowcy pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW poznają i rekonstruują jedną z najsłynniejszych świątyń w Egipcie - w Deir el-Bahari, którą zbudowano na polecenie królowej Hatszepsut. Ukoronowaniem trudu specjalistów znad Wisły włożonego w odbudowę konstrukcji jest tablica, którą zamontowano w 2008 r. na jednej z ramp wiodących do świątyni. W sąsiedztwie świątyni Hatszepsut Polacy odkryli również święty przybytek należący do faraona Totmesa III. Prace w obrębie tego zabytku także nadal trwają.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018