23.02.2019
PL EN
27.02.2017 aktualizacja 27.02.2017

Znamy dziesięcioro finalistów FameLab

Dziesięcioro naukowców awansowało do finału szóstej, polskiej edycji konkursu FameLab dla badaczy, którzy potrafią zajmująco i zrozumiale mówić o trudnych, naukowych sprawach. Wybrano ich z 25 półfinalistów, którzy w sobotę wystąpili w Centrum Nauki Kopernik.

FameLab Poland to polska edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. Uczestniczący w nim naukowcy stają przed jury i publicznością, by w trzy minuty opowiedzieć o naukowym temacie, który sami uznają za fascynujący.

W sobotę na scenie Centrum Nauki Kopernik zaprezentowało się 25 naukowców, spośród których jury wybrało najlepszą dziesiątkę. W gronie laureatów znaleźli się: Paweł Matryba z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN; dr Adam Zadrożny z Narodowego Centrum Badań Jądrowych; Michał Podgórski - doktor nauk medycznych z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi; dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN; Maciej Jędrzejczak - student Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu; Anna Mleczko - doktorantka w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN; Kamila Łyczek - doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego; dr inż. Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej; dr inż. Urszula Zajączkowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN i Politechniki Śląskiej oraz Tomasz Łuczyński - doktorant na Jacobs University Bremen.

Występy półfinalistów oceniło jury, w którym znaleźli się: językoznawca - prof. Jerzy Bralczyk, biochemik - prof. Magdalena Fikus, fizyk - dr hab. Piotr Sułkowski i zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik - Irena Cieślińska.

Finałowa dziesiątka zmierzy się w finale konkursu 13 maja br. Wcześniej finaliści wezmą udział w profesjonalnym szkoleniu MasterClass, które odbędzie się między 31 marca a 2 kwietnia. To intensywny kurs z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji i wystąpień publicznych, prowadzony przez brytyjskich i polskich trenerów.

Jak wyjaśniają organizatorzy, konkurs jest świetną okazją do ćwiczenia jasności przekazu. Tzw. clarity (jasność przekazu) jest jedną z trzech kategorii oceniania uczestników konkursu obok kategorii "content" (zawartość merytoryczna) i kategorii "charisma" (łatwość nawiązania relacji z publicznością). "O ile jednak odpowiedzialności za +content+ nikt z naukowców zdjąć nie może, a charyzma jest w dużej mierze kwestią osobowości, o tyle +clarity+ można szlifować i poprawiać bez końca. A każdy błąd traktować jako nauczkę i okazję do doskonalenia" - zaznaczają organizatorzy.

Pula nagród w konkursie FameLab Poland 2017 to ponad 40 tys. złotych. Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowym finale FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się między 6 a 11 czerwca. Laureat głosowania publiczności otrzyma voucher językowy - nagrodę od British Council.

FameLab organizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik to światowy format – od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council od 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny – jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie. W ciągu pięciu lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 400 naukowców. Wielu uczestników konkursu stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami

Serwis PAP Nauka w Polsce jest patronem medialnym imprezy.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019