23.10.2019
PL EN
03.03.2017 aktualizacja 03.03.2017

Depresja mamy najgorzej wpływa na dzieci w wieku przedszkolnym

Depresja mamy, kiedy dziecko jest w wieku przedszkolnym, ma znacznie bardziej szkodliwy wpływ na jego rozwój psychiczny, niż depresja matczyna podczas ciąży czy po porodzie – wynika z pracy, którą publikuje „Journal of Child Psychology and Psychiatry”.

We wcześniejszych badaniach wykazano, że istnieje istotny związek między depresją matki podczas ciąży i po porodzie a późniejszymi zaburzeniami zachowania u dziecka. W swojej najnowszej pracy naukowcy z Uniwersytetu w Oslo sprawdzali dodatkowo, jaki wpływ na rozwój psychiczny dziecka ma depresja występująca u mamy, gdy maluch jest w wieku przedszkolnym.

W tym celu przeprowadzili badanie wśród matek, ojców i dzieci z ponad 11 tys. rodzin; 17 830 spośród badanych dzieci miało rodzeństwo. Od kobiet zbierano informacje na temat występowania objawów depresji w 17. i 30. tygodniu ciąży, a następnie - gdy dziecko miało 6 miesięcy, 1,5 roku, 3 i 5 lat. Objawy depresji u ojców były sprawdzane, gdy partnerka była w 17 tygodniu ciąży.

Dane dotyczące zaburzeń zachowania dzieci, zaburzeń uwagi, nadmiernej agresji, impulsywności, a także zaburzeń nastroju (objawy depresji), lęków, skłonności do wycofywania się, nadmiernej nieśmiałości, były gromadzone, gdy maluchy miały 1,5 roku oraz 3 i 5 lat.

W ostatecznej analizie badacze uwzględnili tylko dane dotyczące dzieci mających rodzeństwo (i dane rodzeństwa). Chodzi o to, że na braci i siostry wpływają te same czynniki środowiskowe obecne w danej rodzinie, i że mają oni podobne genetyczne ryzyko depresji, które dziedziczy się po mamie.

Okazało się, że depresja występująca u matki, kiedy dziecko było w wieku przedszkolnym, miała największy wpływ na występowanie u niego problemów natury psychicznej, emocjonalnej oraz zaburzeń zachowania (ryzyko ponad dwukrotnie wyższe niż u przedszkolaków, których mamy nie miały depresji). Wpływ depresji u matki na zaburzenia nastroju dziecka, jego lęk i wycofanie się narastał wraz z wiekiem malucha.

Zdaniem autorów pracy wyniki te nie potwierdzają, aby depresja matki podczas ciąży czy po porodzie były szczególnie szkodliwe dla rozwoju psychicznego dziecka. Natomiast spędzanie czasu z będącą w depresji mamą, gdy dziecko jest w wieku przedszkolnym może najbardziej szkodzić jego psychice, podsumowuje współautorka pracy dr Line C. Gjerde. (PAP)

jjj/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019