Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
16.03.2017 aktualizacja 16.03.2017

FNP przyznała stypendia im. A. von Humboldta

Na półroczne pobyty naukowe przyjedzie do Polski dwóch wybitnych profesorów z Niemiec: Stefan Siegmund oraz Rainer Hillenbrand. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłoniła laureatów dwudziestego konkursu o Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. Aleksandra von Humboldta.

Prof. Stefan Siegmund z Technische Universitaet w Dreźnie (Niemcy) podczas sześciomiesięcznego pobytu naukowego będzie realizował projekt pt. "Qualitative theory of fractional difference operators" na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej we współpracy z prof. Adamem Czornikiem.

Natomiast prof. Rainer Hillenbrand z Nanoscience Cooperative Research Center w San Sebastian w Hiszpanii przyjedzie do Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach stypendium będzie realizował projekt pt. "Optical phenomena in directionally solidified materials investigated with scattering scanning near-field optical microscopy" we współpracy z prof. Dorotą Anną Pawlak.

Jak poinformowano na stronie FNP (http://www.fnp.org.pl/stypendia-im-a-von-humboldta-przyznane/), stypendium ma na celu uhonorowanie osiągnięć naukowych laureatów oraz stymulowanie długofalowej współpracy między polskimi i niemieckimi badaczami. Stanowi ono odpowiednik Humboldt-Forschungspreis, prestiżowego wyróżnienia dla uczonych zagranicznych znanej niemieckiej Fundacji Aleksandra von Humboldta.

Stypendium im. A. von Humboldta mogą otrzymać aktywni naukowo, wybitni niemieccy uczeni posiadający stanowisko profesora. Wysokość stypendium wynosi 4 tys. euro miesięcznie. Konkurs jest skierowany do przedstawicieli wszystkich dziedzin nauki.

Program jest realizowany na podstawie porozumienia z 1995 r. pomiędzy FNP a Fundacją Humboldta. Dzięki tej umowie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej dołączyła do innych organizacji, które mają z Fundacją Humboldta analogiczne partnerskie porozumienia o wzajemnym przyznawaniu wyróżnień najwybitniejszym uczonym. Nazwa stypendium poprzez imię patrona nawiązuje do najlepszej tradycji współpracy naukowców polskich i niemieckich.

Aleksander von Humboldt (1769-1859), niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf, współpracował z wieloma Polakami, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech.

Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi, liczy 64 osoby. Wnioski do kolejnego konkursu w programie Fundacja będzie przyjmować od połowy czerwca do 30 września br.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024