Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
23.03.2017 aktualizacja 23.03.2017

Nauka Emigrantka czeka na wsparcie internautów

Nauka Emigrantka - to cykl filmów o polskich naukowcach pracujących za granicą, który być może wkrótce będziemy mogli oglądać w internecie. Autorka pomysłu czeka jednak na wsparcie internautów, bo bez ich finansowego wsparcia nie uda się zrealizować cyklu.

"Narzekamy, że naukowcy wyjeżdżają, bo wiemy, że są mądrzy i fajnie byłoby mieć ich tu na miejscu. Prawie nic o nich nie wiemy, bo redakcje nie mają pieniędzy, aby wysyłać dziennikarzy za granicę" - mówi pomysłodawczyni projektu Urszula Kaczorowska, przedstawiając swój projekt w jednym z serwisów crowdfoundingowych.

W planowanym cyklu Nauka Emigrantka chce ona przedstawić historie polskich naukowców, którzy wyjechali za granicę. Jak przekonuje, dużo tracimy nic nie wiedząc o ludziach, którzy wyjechali. Jak im się tam żyje, nad czym obecnie pracują, jakimi otaczają się ludźmi, jaki mają obraz Polski z oddali i czy chcieliby do niej wrócić.

W sukurs przychodzą jej młodzi polscy naukowcy, pracujący za granicą. "Nie zawsze jest tak, że to życie za granicą jest usłane różami. Dobrze dowiedzieć się o tych pozytywnych i negatywnych stronach naszego wyjazdu" - mówi neurobiolog Jakub Lewicki z Instytut Karolinska.

"Potrzebna jest wymiana doświadczeń nie tylko na poziomie bardzo naukowym, ale na poziomie życia codziennego. Jak wygląda kwestia kontraktów, urlopów macierzyńskich, kwestia mobilności, dobierania ludzi w jednej grupie badawczej" - zauważa dr Joanna Bagniewska, zoolog z brytyjskiego University of Reading.

Kaczorowska uzyskała też wsparcie m.in. prof. Janusza Bujnickiego - najmłodszego profesora Polskiej Akademii Nauk. "Uważam, że moja praca ma wymiar międzynarodowy mimo tego, że mój dom jest w Polsce, to jednak bardzo dużo podróżuję, kontaktuję się z naukowcami za granicą, współpracujemy w różnym wymiarze. (...) Czuję się częścią międzynarodowej społeczności naukowej" - mówi prof. Bujnicki. "Ja sam nie widziałbym, jakie pytanie zadać moim kolegom czy koleżankom za granicą. Ja taką opowieść mogę zacząć z mojej strony, ale bardzo przyda się, jeżeli będziemy mieli pomoc kogoś, komu uda się spiąć ze sobą wysiłki z obydwu stron" - dodaje.

Wszystkie filmy będę umieszczone na specjalnie stworzonym kanale w serwisie YouTube. Liczba filmików będzie uzależniona od ilości uzbieranych pieniędzy. Do 7 kwietnia pomysłodawczyni musi uzbierać 35 tys. zł. Zebraną kwotę chce przeznaczyć na bilety lotnicze, kolejowe, miejskie, noclegi, wyżywienie na miejscu nagrania, wypożyczenie sprzętu do nagrania, pokrycie kosztów związanych z produkcją filmu.

Dlaczego ważne jest to, żeby odwiedzić naukowców za granicą, a nie zmontować materiał z rozmów nagranych przez Skype? "Bo w środowisku, w którym żyją na co dzień uruchamiają się prawdziwe emocje i przemyślenia" - wyjaśnia Urszula Kaczorowska. Liczy, że na jej projekcie skorzystają pasjonaci nauki, sami naukowcy, studenci, biznes, instytucje odpowiedzialne za finansowanie nauki.

"Każdego roku instytucje odpowiadające za finansowanie nauki w Polsce wydają sporo pieniędzy, by nauka się rozwijała. Czy jednak stworzone przez nie programy są skrojone na miarę? Czy oferują naukowcom dokładnie to, czego potrzebują? Rozmowy, które przeprowadzę z naukowcami w ramach tego projektu na pewno posłużą pomocą" - pisze pomysłodawczyni.

Urszula Kaczorowska ukończyła dziennikarstwo w warszawskim Collegium Civitas. Przez ostatnie cztery lata zawodowo współpracowała z naukowcami. Najpierw w Instytucie Badawczym promowała polsko-szwajcarskie projekty badawcze. W latach 2015-2016 koordynowała międzynarodowy konkurs dla naukowców FameLab w Centrum Nauki Kopernik.

Osoby, które chciałyby wesprzeć projekt, wszelkie informacje znajdą na stronie: https://polakpotrafi.pl/projekt/nauka-emigrantka. Osoby wspierające mogą liczyć m.in. na zaproszenie na spotkanie z naukowcami po skończonym projekcie; logo czy zdjęcie na planszy końcowej każdego z filmów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024