26.02.2020
PL EN
23.03.2017 aktualizacja 23.03.2017

Święto książek naukowych i popularnonaukowych - od piątku w Poznaniu

Książki naukowe i popularnonaukowe - bestsellery i nowości, a także spotkania z autorami i ciekawe wykłady czekają gości 21. Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej w Poznaniu. Targi rozpoczynają się w piątek i trwają do niedzieli.

W tym roku targi odbywają się po raz pierwszy poza murami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przeniesiono je na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich (pawilon 7), które są współorganizatorem imprezy. Dotychczas targi były znane jako Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej. Ze względu na zmianę ich formuły i lokalizacji, organizator - Wydawnictwo Naukowe UAM - zmodyfikował również ich nazwę.

Oprócz dużego wyboru książek wydawców akademickich (jak zwykle pojawią się przedstawiciele czołowych wydawnictwa polskich uczelni), na targach można też znaleźć nowości wydawców książek popularnonaukowych (m.in. Arkady, Bellona, Helion, Międzynarodowe Centrum Kultury, słowo/obraz terytoria). Wydawcy będą prowadzili sprzedaż książek w cenach promocyjnych.

Dla uczestników targów przygotowano szereg spotkań. Ten, kto chciałby się dowiedzieć, czy można zamieścić na okładce "wizerunek" Pałacu Kultury i Nauki, otrzyma odpowiedź na to pytanie w piątek (24 marca) podczas spotkania, które dotyczyć będzie korzystania z materiałów ilustracyjnych m.in. przez wydawnictwa. (MTP, pawilon 7, antresola, sala F, godz. 14:00).

Również w piątek o rozwoju i promocji czasopism naukowych będą rozmawiać wydawcy na spotkaniu Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. (pawilon 7, antresola, sala F, godz. 16:00).

Na pierwszy dzień targów zaplanowano też ogłoszenie wyników trzech konkursów - na Najlepszą Książkę Akademicką (Nagroda MNiSW oraz Puchar Rektora UAM), o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. księdza Edwarda Pudełki, i konkursu na Najlepszą Książkę Popularnonaukową (Nagroda Prezydenta Miasta Poznania). Wydarzenie odbędzie się w pawilonie 7 o godz. 11:30.

Z kolei w sobotę odbędzie się Forum Wydawców, podczas którego temat projektu Ustawy o jednolitej cenie książki omówi przedstawiciel Polskiej Izby Książki. Będzie też mowa o kwestii prawa pokrewnego wydawców jako szansy lub zagrożenia dla rynku wydawniczego.

Organizatorzy targów polecają również sobotnie (25 marca) spotkanie z prof. Małgorzatą Cywińską na stoisku Wydawnictwa Naukowego UAM, w czasie którego będzie ona podpisywać swoją najnowszą książkę.

Na niedzielę przewidziano atrakcje dla dzieci. "Powąchaj – dotknij – działaj" czyli stacje sensoryczne będą elementem warsztatów, organizowanych przez Wydawnictwo Naukowe UAM oraz Zakład Edukacji Elementarnej i Terapii Pedagogicznej Wydziału Studiów Edukacyjnych. Zajęcia poprowadzą studenci. Uczestników czeka odszukiwanie zaginionego skarbu, dotykowy quiz, zapachowe zgadywanki, sprytne oko i zajęcia Zrób to sam!.

21. Poznańskim Targom Książki Naukowej i Popularnonaukowej będą towarzyszyć (w tym samym pawilonie Międzynarodowych Targów Poznańskich) Targi Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców oraz Targi Edukacyjne, a także Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji EDUTEC.

Organizatorzy zapraszają między spotkaniami na stoisko Obwoźnej Czytelni Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej, które w ich zamyśle ma być idealnym miejscem odpoczynku.

"Komiksy dla ludzi w każdym wieku i wygodne pufy pozwolą wszystkim odwiedzającym na chwilę relaksu, pokazując jednocześnie bogactwo i różnorodność komiksowej sztuki" - przekonują.

Po raz pierwszy w ramach tej imprezy przygotowano również warsztaty dla dzieci. Pracownicy Ogrodu Botanicznego na zajęciach artystycznych pokażą, jak wyplatać wiosenne i świąteczne ozdoby, studenci Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej poprowadzą z kolei panele czytelnicze: „Zabawy liryczne” dla młodszych oraz „Podróże z prozą” dla starszych. Studenci Wydziału Studiów Edukacyjnych będą bawić się z dziećmi, angażując poszczególne zmysły w odszukiwaniu zaginionego skarbu, dotykowym quizie, zapachowych zgadywankach czy sprytnym oku.

Ekspozycja czynna jest w godzinach 10-18:00, w niedzielę - w godz. 10-16.00. Wstęp wolny. Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ szz/

Copyright © Fundacja PAP 2020