15.11.2019
PL EN
25.03.2017 aktualizacja 25.03.2017

Kielce/ Zoltan Kovecses doktorem honoris causa UJK

Światowej sławy językoznawca prof. Zoltan Kovecses otrzymał w piątek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. „To jeden z czterech najwybitniejszych kognitywistów na świecie” – powiedział o węgierskim uczonym prof. Piotr Zbróg z UJK.

„Wybitny językoznawca kognitywista o niekwestionowanym dorobku naukowym. Uczony nie tylko europejskiego, ale wręcz światowego formatu. Po raz pierwszy to zaszczytne wyróżnienie otrzymuje lingwista spoza naszego kraju” – podkreślił w laudacji prof. Marek Ruszkowski z UJK w Kielcach.

Profesor Kovecses wykłada na Wydziale Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Loranda Eotvosa w Budapeszcie. Poza badaniem języka węgierskiego zajmuje się również językiem angielskim. Jest także autorem bardzo cenionych słowników węgiersko- angielskich oraz angielsko-węgierskich, za które otrzymał Quality Award w roku 2000.

W swoich rozprawach podejmuje zagadnienia związane ze specyfiką naszego myślenia o świecie, z metaforą, konceptualizacją emocji, idiomatycznością, slangiem amerykańskim i amerykańską odmianą języka angielskiego. Zainteresowania naukowe Zoltana Kovecsesa koncentrują się przede wszystkim na językoznawczej koncepcji metafory oraz na relacjach między językiem, umysłem i kulturą.

„To uczony światowej sławy. Jest w pierwszej czwórce kognitywistów na świecie, jeśli już mówimy o jakiś rankingach. To wybitny naukowiec, wielokrotnie nagradzany. Jego prace są cytowane i tłumaczone na wiele języków świata. Jesteśmy dumni z tego powodu, bo to jest dowód zaufania do naszego uniwersytetu, zwiększający jego prestiż” – powiedział prof. Piotr Zbróg, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UJK w Kielcach.

Kovecses jest dwunastą osobą, która otrzymała tytuł doktora honoris causa kieleckiej uczelni. Wcześniej uhonorowano w ten sposób m.in. historyka Henryka Samsonowicza, pisarza Wiesława Myśliwskiego, poetę Tadeusza Różewicza oraz językoznawców: Walerego Pisarka i Andrzeja Markowskiego.

PAP - Nauka w Polsce

maj/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019