Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
09.05.2017 aktualizacja 09.05.2017

W sobotę 10 badaczy zmierzy się w pojedynku na naukowe opowieści

Dziesięcioro badaczy, potrafiących ciekawie i zrozumiale mówić o trudnych, naukowych sprawach, zmierzy się w sobotę w 6. polskiej edycji konkursu FameLab. Każdy z uczestników na scenie Centrum Nauki Kopernik będzie miał trzy minuty na opowiedzenie o wybranym zagadnieniu naukowym.

FameLab Poland to polska edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. Uczestniczący w nim naukowcy stają przed jury i publicznością, by w trzy minuty opowiedzieć o naukowym zagadnieniu, które sami uznają za fascynujące.

W sobotę na scenie Centrum Nauki Kopernik (CNK) zaprezentują się: Paweł Matryba z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN; dr Adam Zadrożny z Narodowego Centrum Badań Jądrowych; dr Michał Podgórski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi; dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN.

Swoje trzyminutowe wystąpienia wygłoszą również: Maciej Jędrzejczak - student Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu; Anna Mleczko - doktorantka w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN; Kamila Łyczek - doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego; dr inż. Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej; dr inż. Urszula Zajączkowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN i Politechniki Śląskiej oraz Tomasz Łuczyński - doktorant na Jacobs University Bremen.

Wystąpienia finalistów 6. edycji konkursu ocenią: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Magdalena Fikus, dr hab. Piotr Sułkowski i zastępca dyrektora CNK Irena Cieślińska. Spotkanie poprowadzi Jan Wróbel.

Poza wystąpieniami naukowców na publiczność czekają też dodatkowe atrakcje. W Kawiarni Naukowej każdy będzie mógł zadać swoje pytania naukowcom w nieformalnej atmosferze. Gościem finału będzie też wiolonczelistka i badaczka z Centrum Onkologii - Agata Kurzyk, która w tworzeniu muzyki czerpie inspirację z nauki, komponując utwory oparte np. na podziałach komórek, teorii ewolucji czy budowie sieci neuronów.

Wstęp na sobotni finał FameLab jest wolny w miarę dostępności wolnych miejsc. Osoby, które nie będą mogły śledzić wydarzenia na miejscu, mogą skorzystać ze streamingu live.

Jak wyjaśniają organizatorzy, konkurs jest świetną okazją do ćwiczenia jasności przekazu. Tzw. clarity (jasność przekazu) jest jedną z trzech kategorii oceniania uczestników konkursu obok kategorii "content" (zawartość merytoryczna) i kategorii "charisma" (łatwość nawiązania relacji z publicznością).

Pula nagród w konkursie FameLab Poland 2017 to ponad 40 tys. złotych. Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowym finale FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się między 6 a 11 czerwca. Laureat głosowania publiczności otrzyma voucher językowy - nagrodę od British Council.

FameLab organizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik to światowy format. Od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council od 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny – jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie. W ciągu pięciu lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 400 naukowców. Wielu uczestników konkursu stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami

Serwis PAP Nauka w Polsce jest patronem medialnym imprezy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Partnerami wydarzenia są: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, Saint-Gobain.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024