Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
10.05.2017 aktualizacja 10.05.2017

Trzy nowe kierunki oferuje Uniwersytet Łódzki

Ekspertów ds. rynków azjatyckich, producentów teatralnych i organizatorów widowisk oraz popularyzatorów fizyki – wykształci na trzech nowych kierunkach Uniwersytet Łódzki w roku akademickim 2017/18. Rekrutacja potrwa do 10 lipca.

O rozpoczęciu naboru na studia i nowościach w ofercie kształcenia Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) przygotowanej w tym roku dla absolwentów szkół średnich poinformował podczas środowej konferencji prasowej prorektor uczelni ds. kształcenia prof. Sławomir Cieślak.

"Rekrutacja wystartowała we wtorek w południe i pierwszy chętny zapisał się na Filmoznawstwo. Pierwszego dnia zanotowaliśmy ponad 500 rejestracji" - prof. Sławomir Cieślak. "W tym roku dla nowych studentów przygotowaliśmy ok. 21 tys. miejsc na wszystkie rodzaje studiów, w tym trzy całkowicie nowe kierunki studiów I stopnia: Popularyzacja i nauczanie fizyki, Studia azjatyckie oraz Produkcja teatralna i organizacja widowisk" – wyjaśnił.

Dodał, że utworzenie nowych kierunków to odpowiedź uczelni na rzeczywiste zapotrzebowanie zmieniającego się rynku pracy. "Od lat otrzymujemy też sygnały od kandydatów, którzy chcą uzyskiwać umiejętności praktyczne" – podkreślił.

Studia azjatyckie zostaną utworzone na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ. Jak tłumaczyła dr hab. Izabela Kończak to kierunek, na którym szczególną rolę ma odgrywać nauka języków orientalnych – chińskiego, japońskiego, hindi i arabskiego oraz przekazywanie wiedzy z zakresu gospodarki, ekonomii, kultury, społeczeństwa i polityki regionu Azji, Bliskiego Wchodu i Afryki Północnej.

"Jego absolwenci mogą pracować m.in. w placówkach dyplomatycznych, korporacjach transnarodowych, firmach azjatyckich, czy w roli eksportów w mediach" – wskazała.

Produkcja teatralna i organizacja widowisk prowadzone na Wydziale Filologicznym UŁ mają profil praktyczny. W związku z tym duża część zajęć ma odbywać się w formie warsztatów, które mają wykształcić u studentów umiejętności planowania, organizowania i tworzenia widowisk oraz kierowania projektami i wydarzeniami społeczno-kulturalnymi.

"Oprócz pracowników instytucji kulturalnych w sektorze publicznym, chcemy wykształcić niezależnych producentów organizujących m.in. festiwale, czy różnego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne. Z naszych badań wynika, że tego typu profesjonalistów brakuje obecnie na rynku pracy" - powiedziała prof. Karolina Prykowska-Michalak z Katedry Dramatu i Teatru.

Program trzeciego z nowych kierunków – Popularyzacja i nauczanie fizyki na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosownej - ma wykształcić przyszłych edukatorów i popularyzatorów nauki, odnajdujących się na nowoczesnym rynku edukacyjnym. Jego absolwenci mają być przygotowani do pracy m.in. w centrach nauki i techniki, wydawnictwach, portalach oraz placówkach edukacyjnych. Unikatowy w skali kraju kierunek studiów powstał we współpracy z potencjalnym pracodawcą dla jego przyszłych absolwentów - Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Na Studia azjatyckie dla kandydatów przygotowano 50 miejsc, na Produkcji teatralnej i organizacji widowisk – 35, a na Popularyzacji i nauczaniu fizyki wyznaczono limit 30 chętnych.

Na studia I stopnia UŁ będzie przyjmował dokumenty do 10 lipca. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 18 lipca.

Prorektor łódzkiej uczelni zaznaczył, że UŁ zależy na rekrutowaniu najlepszych maturzystów, w związku z czym uczulenia zamierza uruchomić program opieki nad najzdolniejszymi uczniami szkół średnich z województwa łódzkiego.

"Na etapie nauki olimpijczycy oraz najlepsi uczniowie będą mogli korzystać z pomocy pracowników dydaktycznych uniwersytetu, którzy będą rozwijali ich zainteresowania. W ten sposób chcemy zachęcić ich do studiowania na UŁ. Zależy nam na tym, żeby trafiali do nas najlepsi kandydaci" – podkreślił prof. Cieślak.

PAP - Nauka w Polsce

bap/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024