10.12.2019
PL EN
12.05.2017 aktualizacja 12.05.2017

Menopauzalna “trutka” na szczury

Wywołująca menopauzę i zaburzenia wytwarzania plemników przynęta ma ograniczyć populację szczurów w amerykańskich miastach – informuje „New Scientist”.

ContraPest został zaaprobowany przez US Environmental Protection Agency w sierpniu ubiegłego roku. U samic szczura wywołuje przedwczesną menopauzę, u samców zaburza wytwarzanie plemników. Nie powoduje skutków ubocznych – szczury umierają w końcu z przyczyn naturalnych.

Metoda uważana jest za łagodniejszą od innych strategii zwalczania szkodników, nad którymi wcześniej pracowali naukowcy – na przykład wprowadzania do populacji genów powodujących bezpłodność (ostatni raport US National Academies of Sciences ostrzega przed nieprzewidzianymi konsekwencjami takiego postępowania).

Pierwsze próby ContraPest przeprowadzone w warunkach polowych miały miejsce w nowojorskim metrze w roku 2013. W ciągu trzech miesięcy liczba żyjących tam szczurów zmniejszyła się o połowę.

Teraz zakończyły się dwa kolejne badania przeprowadzone na Wschodnim Wybrzeżu – na dużej farmie oraz na terenie miejskim.

Na farmie liczba szczurów zmalała o jedną trzecią w ciągu trzech miesięcy. W przypadku terenu miejskiego wzrost populacji został zahamowany w optymalnym momencie – powiększyła się tylko o jedną trzecią przewidywanej wielkości.

„Nigdy nie wytępimy szczurów całkowicie - są na to zbyt bystre" – przyznała Brandy Pyzyna z arizońskiej firmy biotechnologicznej SenesTech, która opracowała ContraPest. Jak jednak wskazuje, jedna para szczurów może w ciągu roku mieć 15 000 potomstwa - nawet zmniejszenie tej liczby o jedną trzecią to potencjalnie 5000 szczurów mniej – a populacja będzie dalej maleć.

Ponadto nowa metoda jest jej zdaniem bardziej humanitarna i skuteczniejsza od trutki na szczury. Na miejsce zabitych szczurów napływają inne. Natomiast kontrolowanej rozmnażania pozostawia niewielką populację szczurów, które strzegą swojego terytorium przed przybyszami z zewnątrz.

Aktywne składniki ContraPest – tryptolid oraz diepoksyd 4-wincyloheksenu – mogą spowodować niepłodność także u innych zwierząt, ale nie dotyczy to małych dawek, jakie są w przynętach. Zawierający aktywne składniki płyn z dodatkiem kuszących aromatów zawarty jest w odpowiednio skonstruowanych pojemnikach i dostępny tylko dla szczurów. Po spożyciu ulega w organizmie szczura rozkładowi, co chroni przed przedostaniem się do środowiska lub tkanek drapieżnika

Pyzyna i jej koledzy nadal badają wpływ Contra Pest na populację szczurów, planują również zaadaptowanie metody do zwalczania myszy zdziczałych świń, psów i kotów, a nawet nadmiernie mnożących się jeleni. (PAP)

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019