16.01.2019
PL EN
12.05.2017 aktualizacja 12.05.2017

Stolica/10 badaczy zmierzy się w pojedynku na naukowe opowieści

Dziesięcioro badaczy, którzy ciekawie i zrozumiale mówią o trudnych, naukowych sprawach, zmierzy się w sobotę w 6. polskiej edycji konkursu FameLab. Każdy z nich na scenie Centrum Nauki Kopernik będzie miał trzy minuty na opowieść o wybranym zagadnieniu naukowym.

FameLab Poland to polska edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji brytyjskiego Cheltenham Science Festival. Uczestniczący w nim naukowcy stają przed jury i publicznością, by w trzy minuty opowiedzieć o naukowym zagadnieniu, które sami uznają za fascynujące.

W sobotę na scenie Centrum Nauki Kopernik (CNK) zaprezentują się: Paweł Matryba z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN; dr Adam Zadrożny z Narodowego Centrum Badań Jądrowych; dr Michał Podgórski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi; dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN.

Swoje trzyminutowe wystąpienia wygłoszą również: Maciej Jędrzejczak - student Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu; Anna Mleczko - doktorantka w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN; Kamila Łyczek - doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego; dr inż. Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej; dr inż. Urszula Zajączkowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN i Politechniki Śląskiej oraz Tomasz Łuczyński - doktorant na Jacobs University Bremen.

Wystąpienia finalistów 6. edycji konkursu ocenią: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Magdalena Fikus, dr hab. Piotr Sułkowski i zastępca dyrektora CNK Irena Cieślińska. Spotkanie poprowadzi Jan Wróbel.

Poza wystąpieniami naukowców na publiczność czekają też dodatkowe atrakcje. W Kawiarni Naukowej każdy będzie mógł zadać swoje pytania naukowcom w nieformalnej atmosferze. Gościem finału będzie też wiolonczelistka i badaczka z Centrum Onkologii - Agata Kurzyk, która w tworzeniu muzyki czerpie inspirację z nauki, komponując utwory oparte np. na podziałach komórek, teorii ewolucji czy budowie sieci neuronów.

Wstęp na sobotni finał FameLab jest wolny, "w miarę dostępności wolnych miejsc" - zastrzegają organizatorzy. Osoby, które nie będą mogły śledzić wydarzenia w CNK, mogą skorzystać ze streamingu live.

Pula nagród w konkursie FameLab Poland 2017 to ponad 40 tys. złotych. Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowym finale FameLab International w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się między 6 a 11 czerwca. Laureat głosowania publiczności otrzyma voucher językowy - nagrodę od British Council.

FameLab organizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik i British Council to światowy format. Od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Z czasem zyskał kontekst globalny – jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie. W ciągu pięciu lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 400 naukowców. Wielu uczestników konkursu stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami.

Serwis PAP Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia. Patronat honorowy nad nim objął wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Partnerami wydarzenia są: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki i Saint-Gobain.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019