26.02.2020
PL EN
23.05.2017 aktualizacja 23.05.2017

Gliwice/ 15 ton naukowych czasopism z Instytutu Onkologii trafi na Ukrainę

Czasopisma naukowe dotyczące m.in. radioterapii, chirurgii onkologicznej i badań nad rakiem zostały we wtorek przekazane z Instytutu Onkologii w Gliwicach na rzecz Polskiej Biblioteki Medycznej w Kijowie. Cały ten zbiór waży ok. 15 ton.

Jak podał dr Jacek Rogoliński z Centrum Onkologii–Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, placówka dysponuje zbiorem stu kilkudziesięciu tytułów zagranicznych i polskich czasopism naukowych o tematyce medycznej i biologicznej, zgromadzonych przez 70 lat istnienia szpitala.

Inicjatywa przekazania zbiorów na rzecz Polskiej Biblioteki Medycznej w Kijowie jest związana z reorganizacją szpitalnej biblioteki oraz digitalizacją wszystkich zbiorów. "Tradycyjne zbiory, tak jak pojmowaliśmy to lata temu, czyli półki z książkami, czasopismami, w tej chwili są w większości zdigitalizowane i trzeba pamiętać, że w zasadzie większość czasopism ukazuje się teraz w formie elektronicznej" – powiedział we wtorek dyrektor szpitala prof. Krzysztof Składowski.

Są to czasopisma naukowe – w jęz. polskim i angielskim – o tematyce medycznej i biologicznej. "Dotyczą radioterapii, chirurgii onkologicznej, tzw. onkologii klinicznej, diagnostyki, badań nad rakiem" – wymieniał dyrektor.

Jednocześnie dodał, że choć są one już nieco zdezaktualizowane – nie zawierają np. najnowszych wytycznych w leczeniu – to wciąż są wartościowe. "Mają szereg prac historycznych, prac, które były przełomowe swego czasu dla nauki i onkologii i oczywiście w tym sensie nadal one są cenne" – powiedział prof. Składowski.

W pomieszczeniach, w których wcześniej znajdowały się czasopisma, będą prowadzone szkolenia lekarzy i konferencje naukowe - poinformował dyrektor. Podkreślił, że biblioteka z "najcenniejszymi zbiorami" szpitala nadal będzie istniała.

Jednym z pomysłodawców przekazania zbiorów na Ukrainę jest związany z gliwicką placówką wybitny onkolog prof. Mieczysław Chorąży. Gdy pracownicy Instytutu zastanawiali się, co zrobić ze zdigitalizowanymi już archiwalnymi czasopismami, to właśnie profesor podsunął myśl, że od niedawna w Kijowie działa Polska Biblioteka Medyczna i być to jest rozwiązanie.

Podczas spotkania z dziennikarzami prof. Chorąży przypomniał, że to nie pierwsze kontakty gliwickiej placówki z Ukrainą. Przypomniał, że dział badawczy Instytutu od wczesnych lat 80. XX w. do pierwszych lat XXI w. prowadził program stypendialny dla młodych badaczy ze Wschodu. Z tej formy wsparcia skorzystało kilkadziesiąt osób, a kilka obroniło dzięki temu swe prace doktorskie.

We wtorek czasopisma były już spakowane w ciężarówce; na ten dzień zaplanowano transport zbiorów do Warszawy, a następnie do Kijowa.

Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie powstała w ub.r. przy tamtejszej Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych. To pierwsza tego typu placówka poza granicami Polski. W jej powstanie zaangażowali się m.in. polski lekarz i przedstawiciel Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Krzysztof Królikowski oraz znany na Ukrainie lekarz polskiego pochodzenia i działacz organizacji polskich prof. Anatol Święcicki z Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. O. Bohomolca w Kijowie.

W Polskiej Bibliotece Medycznej znajduje się obecnie niemal 6 tys. woluminów. Są one przekazywane przez darczyńców m.in. polskie wydawnictwa medyczne. Oprócz najnowszych pozycji naukowych znajdują się tam też m.in. książki z gabinetu prof. Zbigniewa Religi.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ karo/

Copyright © Fundacja PAP 2020