Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
25.05.2017 aktualizacja 25.05.2017

Gheorghe Zamfir gościem specjalnym Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

Wirtuoz gry na fletni Pana Gheorghe Zamfir jest gościem specjalnym trwającego w Krakowie 17. Festiwalu Nauki i Sztuki. Pochodzący z Bukaresztu artysta da koncert w piątek w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Zamfir wystąpi w towarzystwie Orkiestry Uniwersytetu Pedagogicznego i chórów akademickich pod dyrekcją Adama Korzeniowskiego. Jak poinformowali organizatorzy na czwartkowej konferencji prasowej, wszystkie wejściówki na koncert już się rozeszły.

Rumuński muzyk (ur. 1941) rozpoczął naukę gry na fletni Pana w wieku 14 lat i przez kolejnych sześć lat uczył się od - jak sam mówił - największych mistrzów tamtych czasów.

„Muzyka i ten instrument to dla mnie walka ze złem" - zaznaczył na konferencji prasowej. Przypomniał, że kiedy zaczynał przygodę z muzyką, w Rumunii rodził się system komunistyczny. „Życie, tak jak w innych krajach Europy Wschodniej, było bardzo trudne. Ten instrument mnie uratował" - powiedział Zamfir.

Dla wirtuoza fletnia Pana jest wyjątkowym przedmiotem. Według niego instrument ten jest „naturą samą w sobie", a dźwięki, które wydaje, musiały zaistnieć już wtedy, kiedy Bóg tworzył świat. Muzyk zaznaczył, że fletnia Pana, wykonana z bambusa, nie ma „dodatków", np. w postaci metalowych elementów, które budują inne instrumenty.

Zamfir zmodernizował styl grania na fletni Pana - zwiększył liczbę piszczałek w instrumencie z 20 do 30. Artysta sprzedał miliony albumów, zdobył ponad 100 złotych i platynowych płyt. Jego grę można usłyszeć w takich filmach jak m.in. „Dawno temu w Ameryce", „Karate Kid", „Kill Bill".

Festiwal Nauki i Sztuki potrwa w Krakowie do soboty. W tym czasie na Rynku Głównym stać będą namioty, w których uczelnie krakowskie prezentować będą swoje dokonania. W organizację imprezy zaangażowało się 13 krakowskich uczelni wyższych oraz instytuty Polskiej Akademii Nauk i kuratorium oświaty. Głównym organizatorem 17. festiwalu jest Uniwersytet Pedagogiczny.

Na czas festiwalu jego organizatorzy udostępniają też wnętrza swoich budynków, gdzie można oglądać pokazy naukowe. W programie są także wydarzenia artystyczne.

Rok temu festiwal przyciągnął ok. 300 tys. uczestników.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. (PAP)

bko/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024