Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
30.05.2017 aktualizacja 30.05.2017

W stolicy świętowano 85-lecie Instytutu Radowego

Instytut Radowy stał się wzorcowym ośrodkiem, który przesunął onkologię na nowoczesne tory - mówił w poniedziałek dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie prof. Jan Walewski podczas obchodów 85. rocznicy otwarcia Instytutu.

Instytut Radowy przy ul. Wawelskiej został założony 29 maja 1932 z inicjatywy i na prośbę Marii Skłodowskiej-Curie.

"Wtedy, w 1932 r. to był piąty taki instytut w Europie i pierwszy w Polsce. On przez połączenie nauki z leczeniem chorych stał się wzorcowym ośrodkiem, który przesunął onkologię na nowoczesne tory" - podkreślał dyrektor Centrum Onkologii prof. Jan Walewski.

Zaznaczył, że obchodzona w poniedziałek 85. rocznica otwarcia instytutu jest też okazją do podkreślenia konieczności dokonania zmian w finansowaniu i organizacji opieki onkologicznej w Polsce. "Cały czas trwają prace nad tym, żeby onkologii w Polsce nadać odpowiednią rangę w finansowaniu i organizacji, bo ona jest ciągle poniżej potrzeb" - powiedział Walewski.

Również marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślał konieczność dalszego rozwoju polskiej onkologii. "Wszyscy wiemy, że przed nami bardzo wiele wyzwań, bardzo wiele potrzeb. Będziemy wspólnie starali się te problemy i potrzeby rozwiązywać, bo wiemy, że mamy jeszcze wiele wspólnie do zrobienia" - powiedział.

W uroczystości rocznicowej wzięli udział także m.in. ambasador Francji Pierre Lévy, przedstawiciele władz samorządowych oraz lekarze związani z Instytutem. Uczestnicy spotkania podkreślali rolę, jaką w rozwoju polskiej onkologii odegrała Maria Skłodowska-Curie. W hołdzie noblistce złożono kwiaty pod jej pomnikiem znajdującym się przed budynkiem instytutu.

Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie jest obecnie największą placówką onkologiczną w Polsce mającą oddziały w Warszawie, Gliwicach i Krakowie. Warszawskie Centrum Onkologii dysponuje 670 łóżkami i zatrudnia 437 lekarzy. Rocznie w trybie ambulatoryjnym przyjmowanych jest tam blisko 400 tysięcy pacjentów, a 50 tys. jest hospitalizowanych.(PAP)

ozk/ malk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024