29.02.2020
PL EN
29.05.2017 aktualizacja 29.05.2017

Kraków/ Ok. 10 tys. osób uczestniczyło w Copernicus Festival

Ok. 10 tys. osób uczestniczyło w atrakcjach czwartego Copernicus Festival w Krakowie – podsumowali w poniedziałek organizatorzy wydarzenia. Poinformowali też, że tematem przewodnim festiwalu w przyszłym roku będzie przypadek.

„Przypadek w nauce jest czymś, co bardzo często się zdarza, i wynika z tego bardzo dużo inspirujących rzeczy" - powiedziała PAP przedstawicielka organizatorów Diana Sałacka. Jak dodała, ważni naukowcy zajmują się przypadkiem, a do Krakowa w przyszłym roku przyjedzie wielu uczonych z zagranicy.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji były emocje. „Frekwencja dopisała, mamy nadzieję, że w przyszłym roku wydarzenie będzie równie ciekawe i będzie się cieszyło dużym zainteresowaniem" - mówiła przedstawicielka organizatorów.

Copernicus Festival trwał od wtorku do niedzieli. W poniedziałek na Plantach (naprzeciwko Bunkra Sztuki) można jeszcze oglądać wystawę grafika i malarza Jerzego Panka (1918-2001).

Podczas festiwalu szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady w Muzeum Narodowym. Prelekcje wygłosili m.in. Antonio i Hanna Damasio (para portugalskich naukowców), Karen Wynn (kanadyjsko-amerykańska psycholog, zajmująca się umysłowością niemowląt i małych dzieci), Marek Miodownik (brytyjski inżynier materiałowy).

Ogromnym zainteresowaniem - mówiła Sałacka - cieszyło się sobotnie pasmo „Inventio". Cykl ten był poświęcony najnowszym technologiom i wynalazkom. Zainteresowani w Auditorium Maximum UJ mieli okazję m.in. przetestować wykrywacz kłamstw, poznać programy, które służą do określania emocji na podstawie mimiki twarzy i sposobu mówienia.

Festiwal zorganizowali: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, miastem Kraków, Muzeum Narodowym i Teatrem im. J. Słowackiego.

Patronem medialnym festiwalu był serwis PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020