Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
31.05.2017 aktualizacja 31.05.2017

Doktorat h.c. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie dla prof. Arieha Gertlera

Biotechnolog i endokrynolog prof. Arieh Gertler z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie otrzyma 2 czerwca tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Naukowiec współpracował z kilkoma ośrodkami naukowymi i laboratoriami w Polsce - z Uniwersytetu Jagiellońskim i z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie oraz z Akademią Medyczną w Lublinie.

Odkryte przez niego hormony i produkowane przez jego firmę rekombinowane białka i narzędzia badawcze są wykorzystywane w terapii chorób nerek i układu krążenia u zwierząt i ludzi.

Urodzony w Lublinie Arieh Gertler studiował na Wydziale Rolnictwa Uniwersytetu Hebrajskiego. Prowadził badania z zakresu żywienia zwierząt. Podczas studiów podoktorskich na Uniwersytecie w Toronto badał proteazy trzustki. Po powrocie do Izraela pracował już z własną grupą nad właściwościami enzymów trzustkowych oraz ich inhibitorów pochodzących z roślin lub jaj. W 1980 r. został profesorem zwyczajnym, a dwa lata później zainicjował badania nad różnicowaniem gruczołu mlekowego i syntezą białek mleka przy użyciu narządowych i trójwymiarowych hodowli komórkowych. Równocześnie w kanadyjskim Winnipeg zapoczątkował nowy, prowadzony do dziś, kierunek badań nad działaniem ssaczych, ptasich i rybich hormonów wzrostu, prolaktyn i laktogenów łożyskowych.

Pracował dla przemysłu. W firmie Monsanto otworzył laboratorium biotechnologii białek i uczestniczył w opracowaniu rekombinowanej somatotropiny bydlęcej. Od 1996 do 2003 r. prowadził Katedrę Agrobiochemii im. Karla Bacha na Uniwersytecie Hebrajskim.

Po przejściu na emeryturę założył własną firmę, kierował jednocześnie izraelską filią amerykańskiego przedsiębiorstwa biotechnologicznego. Spółka prof. Gertlera produkuje rekombinowane białka ludzkie i zwierzęce.

Odkrycie nowego hormonu - leptyny - u ludzi i gryzoni skłoniło badacza do zajęcia się jego rolą i stosowaniem u zwierząt gospodarskich. Firma opracowała rekombinowane leptyny ssaków (w tym człowieka), ptaków, gadów i ryb. Stworzono też superaktywne biologicznie cząsteczki będące antagonistami leptyny. Stały się one nowymi narzędziami badawczymi, które mogą być wykorzystywane w terapii wycieńczenia związanego z mocznicą i leczeniu chorób układu krążenia. Do tej pory laboratorium prof. Gertlera wyprodukowało ponad 500 rekombinowanych białek, które służą jako preparaty do badań.

Naukowiec opublikował 287 prac i 2 książki, uzyskał 6 patentów. Uznano go z jednego z najlepszych pedagogów Uniwersytetu Hebrajskiego. W 2014 r. odebrał specjalną nagrodę Izraelskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

PAP - Nauka w Polsce

kol

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024