28.01.2020
PL EN
06.06.2017 aktualizacja 06.06.2017

Plaster wykrywający bezdech senny

Naukowcy opracowali małe, przyklejane na czoło i nos urządzenie, pozwalające skutecznie wykrywać bezdech senny w warunkach domowych - informuje pismo "Sleep".

Stworzone przez naukowców z amerykańskiej firmy Somnarus Inc. urządzenie waży mniej niż 30 gramów i rejestruje dane dotyczące ciśnienia w zatokach przynosowych, saturacji krwi, tętna, wysiłku oddechowego, czasu snu i pozycji ciała.

Naukowcy poddali analizie jednocześnie dane zebrane przez plaster i wyniki badań polisomnograficznych 174 osób. Okazało się, że zgodność danych zebranych przez urządzenie i wyników badań polisomnograficznych wynosiła blisko 90 proc.

"Zaskoczyło nas to, że owo miniaturowe, niedrogie urządzenie poradziło sobie tak dobrze w porównaniu z badaniami laboratoryjnymi" - mówi testująca urządzenie dr Maria Merchant.

"Używanie urządzeń do domowego badania snu w większości przypadków jest problematyczne dla pacjentów. Nasza analiza wykazała, że nowe miniurządzenie do samodzielnego badania snu jest bardzo wygodne i proste w użyciu, a także nie wpływa negatywnie na jakość snu" - dodaje dr Merchant.

Obecnie naukowcy czekają na zaaprobowanie nowego urządzenia przez Agencję Żywności i Leków (FDA). (PAP)

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020