Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
06.06.2017 aktualizacja 06.06.2017

Sejm rozpoczyna prace nad projektem ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Wspieranie międzynarodowej wymiany akademickiej, upowszechnianie informacji o polskim szkolnictwie to niektóre zadania - Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Projektem powołującej ją ustawy zajmie się Sejm, podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia.

Projekt ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a 9 maja br. przyjęła go Rada Ministrów. Na środę w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie projektu.

NAWA ma być wyspecjalizowaną agencją rządową, której podstawowym celem będzie stymulowanie procesu umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki. Do najważniejszych zadań Agencji będzie należało inicjowanie: programów wspierających proces umiędzynarodowienia polskich uczelni; programów stypendialnych dla cudzoziemców oraz programów wspierania wymiany akademickiej pracowników naukowych i dydaktycznych. NAWA zajmie się też upowszechnianiem informacji o polskim systemie szkolnictwa wyższego i nauki oraz propagowaniem języka polskiego za granicą. Ponadto inne ministerstwa czy jednostki samorządu terytorialnego będą mogły powierzyć Agencji obsługę własnych programów stypendialnych.

W 2018 r. NAWA ma przedstawić pełną ofertę programową i stopniowo rozpocząć rekrutację do programów. Środki finansowe będą przyznawane przez NAWĘ np. w formie: stypendium, finansowania lub dofinansowania do kosztów opłat za kształcenie i zatrudnienie, pomocy materialnej oraz ryczałtu na koszty podróży, utrzymania i zakwaterowania, a także finansowania lub dofinansowania kosztów działań objętych zakresem tematycznym danego programu.

Działalnością Agencji - jak wynika z projektu ustawy - będzie kierował dyrektor, powoływany i odwoływany przez prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego na pięcioletnią kadencję. Zadania opiniodawczo-doradcze będzie pełniła Rada Agencji. Będzie składała się ona z dziesięciu członków reprezentujących m.in.: ministrów właściwych do spraw zagranicznych, gospodarki, Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej czy Krajową Reprezentację Doktorantów. Kadencja Rady ma trwać cztery lata.

Wraz z powołaniem NAWA zlikwidowane zostanie Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, które dotychczas realizowało zadania związane z umiędzynarodowieniem polskiego szkolnictwa wyższego. Projekt ustawy zakłada, że pracownicy Biura staną się pracownikami Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Według założeń resortu nauki, na realizację zadań Agencji mają posłużyć środki z likwidowanego programu "Studia dla wybitnych". Program ten, przyjęty jeszcze przez rząd Ewy Kopacz, miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie nauki na najlepszych uczelniach świata.

Rozpoczęcie działalności NAWY planowane jest na 1 października 2017 r.; siedziba agencji ma znajdować się w Warszawie.

W roku akademickim 2015/2016 stosunek cudzoziemców studiujących w Polsce do liczby mieszkańców był jednym z najniższych wśród krajów OECD i wynosił 4,07 proc., podczas gdy średnio wynosi on powyżej 8 proc. Polskie uczelnie zajmują też niskie pozycje w rankingach międzynarodowych, zaś wykładowcy z innych krajów stanowią zaledwie 2,4 proc. wszystkich pracowników naukowo-dydaktycznych. Wynika to głównie z ograniczonego wykorzystywania potencjału polskich naukowców i kadry dydaktycznej i zbyt małych środków finansowych na proces umiędzynarodawiania, jakim dysponują polskie uczelnie - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024