15.11.2019
PL EN
24.06.2017 aktualizacja 24.06.2017

Tytuł doktora honoris causa UZ dla prof. Erica Rogersa

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Eric Rogers - specjalista w projektowaniu systemów sterowania - otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ). To dowód uznania dla jego osiągnięć naukowych, dydaktycznych i współpracy z uczelnią z Zielonej Góry - poinformowała rzeczniczka UZ Ewa Sapeńko.

Uroczystość nadania godności doktora honoris causa UZ prof. Rogersowi odbyła się w piątek w rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest on 15. osobą wyróżnioną przez zielonogórską uczelnię tytułem doktora honoris causa.

Prof. Rogers prowadzi międzynarodową współpracę naukową z wieloma uniwersytetami, a szczególnie ożywioną z Uniwersytetem Zielonogórskim. Wykształcił 22 doktorów, w tym dwóch z Uniwersytetu Zielonogórskiego, a aktualnie jest opiekunem kolejnych sześciorga doktorantów, w tym jednej studentki z zielonogórskiej uczelni.

Profesor Eric Rogers urodził się 1956 r. w Irlandii Północnej, jest obywatelem Wielkiej Brytanii. Studia pierwszego stopnia z inżynierii mechanicznej odbył w The Queen’s University of Belfast w Irlandii Północnej. Stopnie magistra oraz doktora w obszarze systemów sterowania uzyskał w The University of Sheffield w Wielkiej Brytanii. W tej samej dziedzinie otrzymał habilitację na uczelni w Belfaście.

Od 1990 r. pracuje w The University of Southampton w Wielkiej Brytanii, a od 1999 roku jest profesorem teorii i projektowania systemów sterowania. Jego zainteresowania dydaktyczne mieszczą się w tej tematyce, jak również dotyczą zagadnień przekształcania sygnałów i teorii obwodów.

Badania naukowe prof. Rogersa dotyczą m.in. analizy i sterowania procesami powtarzalnymi, teorii i zastosowań sterowania iteracyjnego z uczeniem. Dodatkowo, prowadzi badania w zakresie sterowania autonomicznymi pojazdami podwodnymi, napędami elektrycznymi, turbinami wiatrowymi oraz sieciami sensorycznymi.

Ponadto zajmuje się badaniami w obszarze sterowania powtarzalnego drganiami u ludzi, jak np. przy chorobie Parkinsona oraz rehabilitacji osób po wylewie. Wyniki swoich prac publikował w pięciu monografiach wydanych w prestiżowych wydawnictwach Springer oraz Willey, ponad 200 artykułach naukowych w wiodących czasopismach i przedstawiał na ponad 500 konferencyjnych naukowych.

„Należy nadmienić, iż znaczna część dorobku prof. Erica Rogersa w zakresie analizy i sterowania procesami powtarzalnymi oraz teorii i zastosowań sterowania iteracyjnego z uczeniem (ILC) powstała we współpracy z grupą badawczą Instytutu Sterowania i Systemów Informatyki Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego” – powiedziała rzecznik UZ.

Dodała, że za swoje osiągnięcia naukowiec był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami przyznawanymi przez środowiska naukowe.

Prof. Rogers jest członkiem komitetów redakcyjnych wielu czasopism naukowych i komitetów programowych konferencji międzynarodowych. Jest współzałożycielem i współprzewodniczącym cyklicznej konferencji International Workshop on Multidimensional Systems, która została zapoczątkowana w Zielonej Górze w latach 1998 i 2000, a jej następna edycja ponownie odbędzie się w tym mieście w 2017 r.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019