Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
30.06.2017 aktualizacja 30.06.2017

Plasterkowa szczepionka na grypę okazała się bezpieczna

Fot. PAP/EPA 27.06.2017 Fot. PAP/EPA 27.06.2017

Wyposażony w sto maleńkich igieł plasterek ma pozwolić każdemu na samodzielne i bezbolesne zaszczepienie się przeciwko grypie – informuje „Lancet”.

Zdaniem ekspertów z Emory University oraz Georgia Institute of Technology, którzy go opracowali, kilkucentymetrowy plaster jest równie skuteczny, co konwencjonalne szczepionki. Ma pomóc w zwiększeniu liczby zaszczepionych – mogłyby z niego skorzystać na przykład osoby obawiające się zastrzyków. W środkowej części plastra znajduje się 100 przypominających włoski igiełek, które po przyklejeniu przenikają przez skórę, dostarczając szczepionkę do jej właściwej warstwy. Wystarczy trzymać plaster na skórze przez 20 minut.

Dzięki prostocie użycia każdy mógłby zaszczepić się przeciwko grypie samodzielnie.

Plaster przeszedł już pierwsze testy na ludziach – okazał się bezpieczny w użyciu, a ochotnicy potwierdzili, że jest bezbolesny i woleli go od zastrzyku. Tylko u niektórych pojawiło się zaczerwienienie i swędzenie, ustępujące po kilku dniach.

Dużą zaletą tej metody szczepienia jest brak konieczności przechowywania szczepionki w lodówce – w temperaturze pokojowej może być składowany nawet przez rok, co jest szczególnie ważne w przypadku krajów słabo rozwiniętych. Apteki mogłyby sprzedawać plaster wprost z półki. Można nawet rozsyłać taką szczepionkę pocztą.

Ponieważ mikroigiełki szybko ulegają rozpuszczeniu, zużyty plater można bez przeszkód wyrzucić do kosza na śmieci. (PAP)

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024