Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
30.06.2017 aktualizacja 30.06.2017

Dotyk ukochanej osoby łagodzi ból

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kiedy przepełniony współczuciem partner dotyka ręki kobiety doświadczającej bólu, ich tempo oddychania i bicia serca ulega synchronizacji, a ból łagodnieje – czytamy na łamach „Scientific Reports”.

Synchronizacja interpersonalna, czyli zjawisko polegające na zachodzeniu u różnych osób tych samych procesów w tym samym czasie, to sprawa dość powszechna. Ludzie często dostosowują do siebie szybkość chodu lub naśladują wzajemne ułożenie ciał podczas rozmowy. Synchronizację tempa oddychania i bicia serca obserwuje się również u osób wspólnie śpiewających piosenki lub oglądających emocjonalne filmy.

Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder (USA) wykazali, że synchronizacja interpersonalna zachodząca pomiędzy partnerami, w połączeniu z dotykiem, może sprzyjać łagodzeniu bólu.

W badaniu wzięły udział 22 heteroseksualne pary, które siedziały w oddzielnych pokojach, obok siebie, ale nie dotykając się wzajemnie lub obok siebie, trzymając się za ręce. Mężczyznom wyznaczono rolę obserwatorów, kobiety poddawano działaniu bodźców bólowych.

Okazało się, że gdy partnerzy siedzieli razem w jednym pomieszczeniu, tempo ich oddechów oraz bicia serca synchronizowało się. Gdy kobieta zaczynała odczuwać ból, synchronizacja ulegała zakłóceniu. Ale gdy mężczyzna chwytał doświadczającą bólu kobietę za rękę, wszystko znów wracało do normy, a kobieta zaczynała odczuwać wyraźną ulgę.

"Im bardziej empatyczny był mężczyzna i im silniejszy efekt analgetyczny (przeciwbólowy – PAP) zachodził, tym większą synchronizację obserwowano pomiędzy dotykającymi się partnerami" – zaznacza koordynator badania Pavel Goldstein. "Możliwe, że dotyk jest narzędziem do komunikowania empatii, które prowadzi do powstania efektu przeciwbólowego" – dodaje.

Więcej na temat badania można przeczytać na stronie: https://www.nature.com/articles/s41598-017-03627-7 (PAP)

ooo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024