Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
14.08.2017 aktualizacja 14.08.2017

UEK: wśród publ. uczelni ekonomicznych nasi absolwenci najszybciej podejmują pracę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wśród publicznych uczelni ekonomicznych w kraju pierwszą pracę, jak i pierwsze zatrudnienie na umowę o pracę po uzyskaniu dyplomu średnio najszybciej podejmują absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – podał PAP jego rzecznik Marek Kiczka.

Z jego informacji wynika, że również wśród publicznych uczelni w woj. śląskim to absolwenci UE w Katowicach średnio najszybciej podpisują pierwszą umowę o pracę.

Jak wyjaśnił Kiczka, zanalizowane przez niego dane pochodzą z drugiej edycji "Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych" (ELA), prowadzonego przez resort nauki. Zostały one opublikowane w tym roku i dotyczą absolwentów, którzy uzyskali dyplom w 2015 r.

"Z tych danych wynika, że wśród pięciu publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce, to właśnie absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (studiów I i II stopnia łącznie) średnio najszybciej podejmują zarówno pierwszą pracę po uzyskaniu dyplomu (1,98 miesiąca), jak i pierwszą pracę na umowę o pracę po uzyskaniu dyplomu (2,59 miesiąca)" – podał rzecznik.

Również w regionie stawia to uczelnię na pierwszym miejscu pod względem pierwszego zatrudnienia o umowę na pracę po uzyskaniu dyplomu.

Kiczka wskazał ponadto, że w sumie 60 proc. absolwentów studiów II stopnia znajduje swoją pierwszą pracę od razu po uzyskaniu dyplomu lub pracuje już w trakcie studiów, a 60 proc. absolwentów studiów I stopnia znajduje swoją pierwszą pracę do miesiąca od uzyskania dyplomu.

Podobnie sytuacja wyglądała rok wcześniej – wynika z zestawienia rzecznika.

W komentarzu rektor uczelni dr hab. prof. UE Robert Tomanek ocenił, że wskaźniki dotyczące zatrudnienia absolwentów uniwersytetu będą w kolejnych latach jeszcze lepsze. "Ma to związek z naszą polityką przyjęć. Zwiększamy wymagania dla kandydatów na studia, co jest związane z założeniem utrzymania wysokiej jakości kształcenia. Trafiają do nas dzięki temu lepsi kandydaci, a lepszy kandydat, to lepszy student, a w konsekwencji absolwent, który na dynamicznym rynku pracy będzie miał lepszą, bardziej satysfakcjonującą i atrakcyjną zarobkowo pracę" – podkreślił.

"Spoglądamy w przyszłość, mamy świadomość niżu demograficznego, a co za tym idzie - przyszłych niedoborów wykwalifikowanych pracowników. Naszym celem jest dostarczenie rynkowi absolwentów właśnie z najwyższymi kompetencjami. Będą oni mieli też dzięki temu przewagę konkurencyjną nad absolwentami innych uczelni. Do tego dążymy. Nic bowiem nie świadczy o uczelni tak, jak losy jej absolwentów" – zaznaczył rektor.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (UE) to jedna z największych publicznych uczelni w woj. śląskim. Obecnie na pięciu wydziałach kształci się tam ponad 10 tys. studentów.

W tym roku uczelnia postawiła na rozwój oferty edukacyjnej w jęz. angielskim uruchamiając dwie nowe specjalności wykładane w tym języku: International Commerce i Global Economy. Wraz z nowościami UE umożliwia naukę w jęz. angielskim łącznie na czterech kierunkach i sześciu specjalnościach – na poziomie studiów I i II stopnia, a także studiów podyplomowych. W sumie oferta edukacyjna studiów I i II stopnia obejmuje 18 kierunków. Od lat najbardziej obleganym kierunkiem są Finanse i Rachunkowość.

Ponadto uczelnia postanowiła w tym roku zmniejszyć limity miejsc na studia stacjonarne o jedną trzecią, przy jednoczesnym zwiększeniu liczby miejsc na studia niestacjonarne.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w swej 80-letniej historii wykształcił ponad 80 tys. absolwentów.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024