Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
16.08.2017 aktualizacja 16.08.2017

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Każde pięć miesięcy karmienia piersią obniża ryzyko zachorowania na raka piersi o 2 proc. – wynika z raportu opublikowanego przez American Institute for Cancer Research (AICR) i World Cancer Research Fund (WCRF).

Rezultaty analiz 18 badań dotyczących laktacji i karmienia piersią wskazują, że kobiety karmiące piersią rzadziej chorują na premenopauzalnego i postmenopauzalnego raka piersi.

Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się w tym, iż karmienie piersią opóźnia rozpoczęcie menstruacji po porodzie, a więc skraca czas ekspozycji na hormony z grupy estrogenów, powiązane z występowaniem raka piersi. Ponadto istnieją przypuszczenia, że laktacja umożliwia wyzbycie się przez kobietę komórek z uszkodzonym DNA, które mogłyby dać początek chorobie nowotworowej. Pod uwagę brana jest też następująca w wyniku laktacji zmiana w zakresie ekspresji genów.

Według autorów raportu karmienie piersią może też pozytywnie wpływać na zdrowie dziecka. Mleko matki zapewnia maluchowi niezbędne składniki odżywcze, wzmacnia odporność, zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju infekcji i zachorowania na astmę. Wykazano ponadto, że dzieci karmione piersią wolniej przybierają na wadze, a więc są mniej zagrożone otyłością, która również koreluje z występowaniem różnego rodzaju nowotworów.

Wśród innych czynników ryzyka związanych z rozwojem raka piersi naukowcy wymieniają otyłość, alkohol i brak aktywności fizycznej. Według badaczy regularne ćwiczenia, dbałość o prawidłową masę ciała i unikanie alkoholu mogłyby zapobiec około 1/3 zachorowań na raka piersi wśród kobiet mieszkających na terenie Stanów Zjednoczonych.

Badacze przekonują też, że samo karmienie piersią, trwające co najmniej 5 miesięcy, obniża ryzyko zachorowania na raka piersi o 2 proc. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca natomiast, by przed wprowadzeniem do jadłospisu dziecka innych produktów, karmić je piersią przez co najmniej 6 miesięcy.

„Nie każda matka może karmić piersią, ale te, które mogą, powinny wiedzieć, że karmienie piersią może zapewnić ochronę przed rakiem zarówno im, jak i ich dzieciom” – podsumowują autorzy raportu.

Z treścią raportu można zapoznać się pod adresem: http://www.aicr.org/continuous-update-project/reports/breast-cancer-report-2017.pdf (PAP)

ooo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024