30.05.2020
PL EN
04.09.2017 aktualizacja 04.09.2017

Przyrost masy ciała we wczesnej ciąży koreluje z otyłością dziecka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zbyt duży przyrost masy ciała na wczesnym etapie ciąży ma największy wpływ na masę urodzeniową dziecka - wynika z nowego badania amerykańskich naukowców. Jest to największa w historii analiza wpływu przyrostu masy ciała ciężarnej na wielkość noworodka.

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Obesity” (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oby.21878/abstract;jsessionid=769CA8FB8AEF6546DC10F7A17B470431.f04t04). Jego autorami są naukowcy z Pennington Biomedical Research Center w Baton Rouge (USA).

W badaniu wzięło udział 16 218 chińskich kobiet w ciąży. Naukowcy śledzili zmiany ich masy ciała w poszczególnych trymestrach.

Okazało się, że przyrost wagi na wczesnym etapie ciąży - przed 24. tygodniem - ma największy wpływ na masę urodzeniową dziecka (niezależnie od późniejszego przyrostu masy ciała). Matki, które w pierwszym trymestrze przybrały na wadze więcej niż przewidują normy medyczne, 2,5 razy częściej rodziły niemowlęta ze zbyt dużą masą urodzeniową.

Tymczasem, jak przypominają autorzy pracy, wiele dotychczasowych badań dowiodło, że otyłość matki, zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży oraz wysoka masa urodzeniowa dziecka to bardzo ważne czynniki rozwoju nadwagi i otyłości w późniejszym życiu dziecka.

„Ginekolodzy położnicy powinni zacząć edukować swoje pacjentki odnośnie wpływu wagi w czasie ciąży na rozwój dziecka i zwiększenie ryzyka otyłości w jego przyszłym życiu” - uważa prof. Leanne M. Redman, główna autorka omawianej pracy.

Jej zdaniem kobiety, które są w ciąży lub planują w nią zajść w niedalekiej przyszłości, powinny zrozumieć, jaki wpływ - zarówno krótko-, jak i długoterminowy - ma ich waga na zdrowie dziecka. Odpowiednie interwencje należy podjąć jak najwcześniej, gdyż to właśnie pierwszy okres ciąży wydaje się być kluczowy, jeśli chodzi o wpływ na ryzyko rozwoju otyłości u dziecka. „Odpowiednie przybieranie na wadze w tym czasie jest niezwykle istotne i powinno być pilnowane przez lekarzy prowadzących ciąże” - dodaje prof. Suzanne Phelan, współautorka badania.(PAP)

kap/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020