21.01.2019
PL EN
04.09.2017 aktualizacja 04.09.2017

Amazonia: 381 nowych gatunków odkrytych w dwa lata

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Podczas trwających dwa lata badań w Amazonii udało się odkryć 381 nowych gatunków – informuje w raporcie organizacja ekologiczna World Wildlife Fund (WWF) oraz brazylijski instytut Mamiraua.

Puszcza amazońska stanowi aż jedną trzecia światowych lasów tropikalnych. Znana jest z różnorodności zarówno gatunków, jak i siedlisk. Choć Amazonia zajmuje tylko 1 proc. powierzchni Ziemi, żyje tam aż 10 proc. wszystkich znanych gatunków.

Wśród nowo odkrytych (w latach 2014-2015) jest 216 roślin, 93 ryby, 32 płazy, 20 ssaków, 19 gadów i jeden ptak - nazwany na cześć Baracka Obamy Nystalus obamai. Z kolei Inia araguaiaensis to pierwszy nowy gatunek delfina rzecznego odkryty od zakończenia I wojny światowej. W sumie pomiędzy rokiem 1999 a 2015 badania w tym rejonie pozwoliły odkryć 2000 gatunków.

Jak zaznaczył wypowiadający się dla BBC Ricardo Mello, koordynator programu WWF Brazil Amazon, fakt, że naukowcy nadal znajdują setki nowych zwierząt i roślin dowodzi, iż nadal dużo pozostaje do odkrycia. Wiele nieznanych jeszcze gatunków może wymrzeć zanim zostaną odkryte.

Niestety, wszystkie nowo odkryte rośliny i zwierzęta zasiedlają obszary zagrożone przez działalność człowieka – rolnictwo i wyrąb drzew – ostrzegają autorzy raportu ogłoszonego we środę w Sao Paulo.

Raport pojawił się w okresie gorących dyskusji dotyczącej wykorzystania naturalnych zasobów Brazylii. We środę sąd zawiesił dekret rządowy, który umożliwiłby eksploatacje górniczą w rozległym rezerwacie Renca.

Dekret, który poparł prezydent Michel Temer, został opisany przez przeciwników jako "największy atak na Amazonię w ciągu ostatnich 50 lat". Rząd zamierza odwołać się od wyroku sądu.(PAP)

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019