01.06.2020
PL EN
05.09.2017 aktualizacja 05.09.2017

Pierwszy krok na drodze do przetwarzania danych z XFEL-a w Świerku

Podpisanie porozumienia (fot: Marek Pawłowski / NCBJ) Podpisanie porozumienia (fot: Marek Pawłowski / NCBJ)

Centrum Informatyczne Świerk - część Narodowego Centrum Badań Jądrowych - chce przetwarzać dane z eksperymentów przeprowadzanych na laserze na swobodnych elektronach European XFEL. Porozumienie w tej sprawie podpisano w piątek w Hamburgu.

Dokument podpisali dyrektor zarządzający European XFEL GmbH prof. Robert Feindenhans\'l oraz dyrektor NCBJ prof. Krzysztof Kurek.

W porozumieniu obydwie strony zadeklarowały podjęcie wysiłków w celu rozeznania możliwości i potrzeb zdalnego przetwarzania danych związanych z badaniami prowadzonymi w Hamburgu. Stworzony zostanie wstępny projekt architektury systemu zdalnego przetwarzania danych, gwarantujący odpowiednie bezpieczeństwo i kontrolę dostępu. Elementy projektowanego systemu byłyby rozmieszczone w NCBJ w Świerku. W ramach działań wstępnych planowane są również m.in. testy wydajności łączy pomiędzy Świerkiem i Hamburgiem.

Eksperymenty naukowe i pomiary wykonywane na tak skomplikowanych urządzeniach jak XFEL generują ogromne ilości danych, które muszą być zapisane i przetworzone. Procesy te wymagają wielkich mocy obliczeniowych i kompetencji w budowie systemu zarządzania danymi i wykonywania na nich operacji.

"Szacujemy, że eksperymenty XFEL będą generowały od kilkunastu do kilkudziesięciu petabajtów danych rocznie – mówi kierownik Zakładu Technologii Informatycznych NCBJ i koordynator projektu ze strony polskiej dr inż. Adam Padee. - Gdybyśmy część tych danych przechowywali i przetwarzali w Świerku, to z jednej strony byłoby to istotne odciążenie infrastruktury obliczeniowej w Hamburgu, a z drugiej strony zwiększałoby bezpieczeństwo i sprawność obsługi danych dzięki wprowadzeniu dodatkowego centrum obliczeniowego".

Centrum superkomputerowe CIŚ ma kilkuletnie doświadczenie w dziedzinie zarządzania danymi eksperymentalnymi. Zebrało je przede wszystkim w trakcie współpracy z genewskim instytutem CERN. CIŚ, mający status węzła Tier-2, jest jednym z głównych miejsc gromadzenia i obróbki danych dla detektora LHCb – jednego z czterech wielkich eksperymentów prowadzonych przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC.

Jak zapowiada NCBJ, po wstępnych przygotowaniach prace nad realizacją porozumienia rozpoczną się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. (PAP)

kflo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020