Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
14.09.2017 aktualizacja 14.09.2017

Szklane domy to zguba nietoperzy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pionowe szklane powierzchnie tworzące fasady nowoczesnych budynków utrudniają nawigację nietoperzom, co prowadzi do fatalnych w skutkach kolizji – informuje pismo „Science”.

Dzięki ultradźwiękowej echolokacji, czyli niesłyszalnym dla człowieka piskom, odbijającym się od przeszkód i trafiającym do ich czułych uszu, nietoperze potrafią latać w ciemności z dużą prędkością, unikając naturalnych zagrożeń, takich jak drzewa.

Jak jednak wykazali specjaliści z instytutu Maxa Plancka w Monachium, gładkie, pionowe powierzchnie, takie jak szklane okna nowoczesnych budynków, tworzą „ślepe punkty” w nietoperzowym systemie nawigacji. Podobny efekt wykorzystywały pierwsze „niewidzialne” samoloty - trafiające na ich kanciaste bryły sygnały radarów przy odpowiednim kącie padania odbijały się gdzieś w przestrzeń zamiast trafiać z powrotem do odbiornika.

Jak wykazały badania przeprowadzone w ciemnym tunelu na nockach dużych (Myotis myotis), nie widząc, a raczej nie słysząc gładkiej przeszkody, nietoperz może na nią wpaść. Gdy w kącie tunelu umieszczono pionową metalową płytę, 19 z 21 badanych nietoperzy wpadło na nią przynajmniej raz. Z poziomą nie zderzył się żaden.

Nietoperze, które zderzyły się z pionową płytą, wysyłały mniej sygnałów, a także zbliżały się do niej pod ostrzejszym kątem i z większą prędkością niż te, które uniknęły kolizji.

Podobne obserwacje dotyczyły trzech dziko żyjących gatunków.

Prawdopodobnie na skutek mylnej nawigacji i zderzeń, w pobliżu budynków znajdowane bywają martwe nietoperze (podczas eksperymentu żaden osobnik nie ucierpiał, jak zaznaczają autorzy).

W naturze gładkie pionowe powierzchnie prawie nie występują. Natomiast poziome to zwykle woda. Dlatego nietoperze próbują napić się z dużych gładkich tafli.

Naukowcy chcą dokładniej zbadać wagę problemu i wzywają do monitorowania zagrożenia, zwłaszcza na obszarach gdzie te latające ssaki gromadzą się w dużej liczbie. Ich zdaniem powinno się unikać tworzenia gładkich, pionowych powierzchni tam, gdzie nietoperze migrują, żerują lub wychowują młode.

Nietoperze należą do najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt – większość ich siedlisk uległa zniszczeniu. Mają znaczny wpływ na równowagę ekologiczną - odgrywają dużą rolę w zapylaniu kwiatów, zjadają także wiele owadów.(PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024