Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
14.09.2017 aktualizacja 14.09.2017

W poniedziałek rozpocznie się Zachodniopomorski Festiwal Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Śmiechoterapia, fizyka w muzyce, genetyka, pepperoni, nauki morskie i zwoje znad Morza Martwego – to wybrane smaczki z menu popularnonaukowej uczty, jaką uczelnie ze Szczecina i Koszalina zaserwują od 18 do 22 września podczas Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki.

Dyskusja panelowa na temat wpływu cywilizacji na człowieka zainauguruje XVII Zachodniopomorski Festiwal Nauki. Święto popularyzacji nauki rozpocznie się uroczyście na Uniwersytecie Szczecińskim, ale w festiwalu wezmą udział niemal wszystkie uczelnie publicznie i niepubliczne Szczecina i Koszalina: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Akademia Morska, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP oraz Politechnika Koszalińska.

Goście Festiwalu Nauki poznają m.in. sekrety śmiechoterapii, dowiedzą się też, jak Pitagorasa i Bacha połączył Hertz - na wykładzie o strunach, strojach i częstotliwości. Wydział Filologii Uniwersytetu Szczecińskiego przygotował zajęcia irlandzkie, wykłady w języku angielskim i prezentację o Hiszpanii i jej sztuce. Wykład "Peperoni czy pepperoni?" powinien wyjaśnić wiele wątpliwości co do pisowni obcojęzycznych słów, które na co dzień wplatamy do naszych wypowiedzi, ale nie zawsze wiemy jak je napisać. W Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka na Wydziale Kultury Faizycznej i Promocji Zdrowia tej samej uczelni będzie można poznać podstawy genetyki. Izolacja DNA to również jedna z atrakcji warsztatów zorganizowanych przez Zachodniopomorski Uniwersytet Szczeciński.

Wielu zainteresuje zapewne organizowany przez ZUT pokaz drukowania 3D. Wydział Teologii Uniwersytetu Szczecińskiego odkryje przed słuchaczami tajemnice zwojów znad Morza Martwego. Przedstawiciele nauk o Ziemi poprowadzą gości od ekstremalnych zjawisk pogodowych, poprzez hydroakustykę stosowaną, po zrównoważony rozwój gospodarki wodnej. Wyższa Szkoła Humanistyczna organizuje Piknik Rodzinny. W ramach festiwalu zaplanowano też wycieczki terenowe.

Festiwal odbywa się pod organizacyjnym kierownictwem Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego. Program dostępny na stronie www.festiwal.stn.szczecin.pl zawiera wykłady, warsztaty, wystawy, pokazy, ćwiczenia, różnorodne tematycznie zajęcia – począwszy od nauk technicznych, poprzez nauki morskie, astronomiczne, przyrodnicze aż po humanistyczne czy filologiczne.

Wyższe uczelnie Szczecina i Koszalina otwierają drzwi sal wykładowych, laboratoriów i pracowni dla wszystkich zainteresowanych osób. Festiwalowe spotkania są przygotowywane z myślą o różnych grupach uczestników: młodzieży, zwłaszcza szkół ponadpodstawowych, środowiskach akademickich, jak również – osobach dorosłych, w tym słuchaczach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkania z badaczami mają zainteresować publiczność różnymi dziedzinami wiedzy oraz zaprezentować osiągnięcia naukowców regionu zachodniopomorskiego i sposobów ich praktycznego zastosowania. Różnorodną ofertę przygotowały również szczecińskie instytucje: Książnica Pomorska, Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej oraz Archiwum Państwowe. Wśród tak wielu propozycji każdy znajdzie interesujące tematy. Organizatorzy przewidzieli wyjazdowe zajęcia terenowe w najpiękniejszych i cennych przyrodniczo miejscach województwa zachodniopomorskiego. Na wycieczki te obowiązują zapisy.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024