28.02.2020
PL EN
14.09.2017 aktualizacja 14.09.2017

W Warszawie spotkają się badacze Białorusi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sesja na temat spuścizny komunizmu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej otworzy w piątek VII Międzynarodowy Kongres Studiów Białoruskich. Wydarzenie po raz pierwszy odbędzie się w Warszawie. Potrwa od piątku do niedzieli.

Międzynarodowy Kongres Studiów Białoruskich jest corocznym wydarzeniem akademickim łączącym najważniejsze ośrodki badań nad polityką, społeczeństwem i kulturą Białorusi. Kongres organizowany jest od 2011 r. Do tej pory odbywał się w Kownie na Litwie; w tym roku impreza po raz pierwszy organizowana jest w Warszawie.

Kongres gromadzi szerokie grono specjalistów z Białorusi, Unii Europejskiej (w szczególności z Polski oraz Litwy), Ukrainy, Rosji, USA oraz innych krajów.

Tegoroczną edycję wydarzenia otworzy panel dyskusyjny na temat spuścizny komunizmu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Wezmą w niej udział niemieccy historycy Felix Ackermann i Thomas Bohn oraz białoruski filozof Uladzimir Mackievic. Dyskusję poprowadzi Aliaksiej Lastouski z Instytutu "Polityczna Sfera".

Oprócz tego w programie Kongresu znajdą się panele na temat m.in. współczesnej Białorusi, języka białoruskiego czy relacji pomiędzy krajami dawnego bloku wschodniego. Podczas imprezy zaprezentowane zostaną również książki dotyczące historii i kultury Białorusi.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut "Polityczna Sfera". Instytut powstał w 2009 r. na bazie czasopisma "Polityczna Sfera"; grupa tworząca czasopismo działa przy Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie. Zespół pracowników i autorów współpracujących z Instytutem to w większości młodsze pokolenie naukowców, które z powodów politycznej cenzury ma trudności bądź nie jest w stanie prowadzić niezależnej działalności naukowej na Białorusi. Celem organizacji jest wsparcie i konsolidacja białoruskiej wspólnoty akademickiej.

Partnerem akademickim VII Międzynarodowego Kongresu Studiów Białoruskich jest Collegium Civitas. W 2017 r. na tej uczelni będą prowadzone dwa projekty związane z Europą Wschodnią: "DICTAPLOMACY", zajmujący się kwestią władzy autorytarnej w krajach post-sowieckich oraz "Historical Cultures in Transition: Negotiating Memory, History and Identity in the Contemporary Central and Eastern Europe", w ramach którego badane będą zmiany kultury historycznej w Polsce i na Ukrainie.

Kongres odbędzie się w dniach 15-17 września. Otworzy je sesja plenarna, która odbędzie się w sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki. Pełny program Kongresu znajduje się na stronie internetowej: http://icbs.palityka.org/en/

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym wydarzenia. (PAP)

kflo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020