13.12.2018
PL EN
16.09.2017 aktualizacja 16.09.2017

Podkarpackie/ Od niedzieli w Jasionce Festiwal Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Piknik naukowy, wystawy interaktywne i specjalny wieczór naukowy dla dorosłych m.in. takie atrakcje czekają na wszystkich, którzy przyjdą na Festiwal Nauki w Jasionce k. Rzeszowa. Impreza potrwa od niedzieli do poniedziałku w G2A Arena.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oraz Pratt&Whitney Rzeszów – firma w tym roku obchodzi 80-lecie istnienia.

Jak poinformował PAP dyrektor fundacji Łukasz Szuba, główną ideą przyświecającą festiwalowi jest popularyzacja nauki.

„Chcemy także pokazać, że nawet dziedziny i zagadnienia, które dla przeciętnej osoby mogą wydawać się nieprzystępne lub odległe, można przedstawić w zrozumiałej i interesującej formie. Festiwal ma na celu pokazanie, że nauka jest bardzo blisko nas, we wszystkim co nas otacza i można doskonale się nią bawić odkrywając jej tajemnice” – dodał.

Festiwal Nauki potrwa dwa dni, z których każdy skierowany jest do konkretnej grupy. W niedzielę organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych spędzeniem czasu w kreatywny i ciekawy sposób. W programie znajdują się interesujące wykłady i pokazy popularnonaukowe oraz strefa pikniku naukowego. Zaproszeni goście będą odpowiadać na pytania m.in. skąd biorą się kolory, czy świetliki potrzebują prądu żeby świecić oraz dlaczego samolot lata.

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć roboty, drony, łaziki marsjańskie, modele samolotów, technologie kosmiczne i planetarium.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy wydarzenie zorganizowane wyłącznie dla dorosłych, czyli „Wieczór z nauką 18+”. "W planie wieczoru są dwa ciekawe wykłady przedstawiające naukowe spojrzenie na zagrożenia współczesnego świata. W przerwach między wykładami odbędą się m.in. pokazy kuchni molekularnej" - zaznaczył Szuba.

Drugi dzień imprezy - poniedziałek, skierowany jest do szkół i nauczycieli, a także innych osób związanych z edukacją. Podczas tego dnia poza atrakcjami, które będzie można zobaczyć w pierwszym dniu festiwalu, odbędzie się ogólnopolska konferencja „Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0” organizowana pod patronatami honorowymi Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju. Podczas konferencji poruszone zostaną zagadnienia związane z nową rewolucją przemysłową oraz idącą za nią potrzebą zmian w kształceniu zawodowym.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków przeznaczonych na upowszechnianie nauki. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

huk/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2018