19.08.2019
PL EN
26.09.2017 aktualizacja 26.09.2017

Studenci Politechniki Śląskiej będą praktykować w PGG, z perspektywą zatrudnienia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studenci wydziału górniczego Politechniki Śląskiej jeden dzień w tygodniu będą spędzać na praktyce w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Firma zatrudni ich też w czasie wakacji i pomoże w przygotowaniu prac magisterskich. W perspektywie grupa chce zatrudnić najlepszych absolwentów.

W poniedziałek Polska Grupa Górnicza - największy polski producent węgla - podpisała umowę o współpracy z Politechniką Śląską w zakresie płatnych praktyk studenckich w kopalniach PGG. To pierwsza tego typu umowa w górnictwie o tak szerokim zakresie, powiązana z programem stypendialnym.

"Dla Wydziału Górnictwa i Geologii jest to umowa przełomowa, wręcz rewolucyjna" - ocenił dziekan wydziału górniczego politechniki prof. Franciszek Plewa. Jego zdaniem rozszerzenie praktyk studenckich, wcześniej realizowanych z reguły w czasie wakacji, na jeden dzień każdego tygodnia, otwiera nowe, szersze możliwości zarówno studentom, którzy lepiej poznają kopalniane warunki, jak i firmie, która może obserwować i kształcić młodych ludzi pod kątem potencjalnego zatrudnienia.

Uczelnia, która wdrożyła już tzw. studia dualne, czyli łączące naukę z praktyczną nauką zawodu u przyszłego pracodawcy, we współpracy z przemysłem motoryzacyjnym, rozważa teraz podobne rozwiązanie także w górnictwie. "Myślę, że będzie to następny etap, gdzie studenci mogliby np. przez pół roku studiować, a pół roku pracować" - powiedział dziekan.

Uczestniczący w poniedziałkowym podpisaniu umowy między politechniką a PGG wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podkreślił wagę współpracy obu instytucji dla odbudowy kadr w przemyśle górniczym, gdzie w minionych, kryzysowych dla górnictwa latach pojawiła się "luka pokoleniowa".

"Ta umowa w praktyczny sposób zaprasza do podejmowania pracy w górnictwie; z jednej strony daje możliwość zdobywania wiedzy w fachu górniczym, z drugiej - służy budowaniu kadry menedżerskiej dla górnictwa. To także sygnał dla rynku, że jest wizja dla sektora węgla kamiennego w Polsce, że planujemy inwestycje dające rozwój i stabilność w przestrzeni węgla kamiennego" - ocenił wiceminister.

"PGG nie tylko zaczyna wstawać z kolan, ale również ma coraz większe perspektywy stabilności - nie tylko finansowej i inwestycyjnej, ale i kadrowej" - dodał Tobiszowski.

Według prezesa PGG Tomasza Rogali, stały proces odtwarzania kompetencji technicznych to podstawa działania spółki. Współpraca z politechniką będzie polegać m.in. na organizacji praktyk studenckich w czasie całych studiów.

W pierwszym semestrze studenci odbędą praktyki pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i wytypowanych opiekunów w niemal wszystkich działach zakładu górniczego, bez względu na wybrany kierunek studiów. W tym czasie będą nabierać doświadczenia i poznawać specyfikę poszczególnych działów oraz współzależności ich funkcjonowania. Następnie każdy będzie mógł wybrać dział, który najbardziej mu odpowiada i jest zgodny z wybranym kierunkiem kształcenia.

W kolejnych semestrach prowadzone będą praktyki w konkretnym dziale, nakierowane na projektowe rozwiązywanie problemów i zagadnień, które docelowo będą przedmiotem tzw. wdrożeniowej pracy magisterskiej. Dzięki temu student od praktycznej strony zapozna się z branżą i specyfiką funkcjonowania kopalni; będzie też miał poczucie użyteczności, zarówno wybranego tematu swojej pracy, jak i prowadzonych badań czy kreowanych nowych rozwiązań - technicznych, organizacyjnych lub górniczo-geologicznych.

Studenci wiążący swoją zawodową przyszłość z kopalnią dostaną miesięczne stypendia fundowane przez PGG. Korzyścią dla studenta będzie też możliwość kontaktu z doświadczonymi pracownikami - opiekunami praktyk, a jednocześnie konsultantami w przygotowaniu pracy magisterskiej. "System takiej edukacji będzie nosił znamiona programów mentoringowych, a uwzględniając możliwość zatrudnienia po ukończeniu studiów program będzie kontynuowany już na stażu w ramach umowy o pracę" - podała PGG.

Przewidziano też wakacyjne praktyki robocze, w trakcie których student zapozna się z pracą górniczą pod okiem wykwalifikowanego instruktora praktycznej nauki zawodu. Praktyki będą trwały od jednego do trzech miesięcy, w zależności od indywidualnych uzgodnień ze studentem; za ten okres praktykant otrzyma wynagrodzenie. W efekcie tuż po studiach absolwenci mają być już pełnowartościowymi pracownikami inżynieryjno-technicznymi.(PAP)

Autor: Marek Błoński

Edytor: Dorota Kazimierczak

Nauka w Polsce

mab/ pad/

Copyright © Fundacja PAP 2019