Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
29.09.2017 aktualizacja 29.09.2017

W Gnieźnie podyskutują o Skandynawach w średniowiecznej Polsce

Imadełko wagi z Wolina, Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Fot. A. Janowski Imadełko wagi z Wolina, Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Fot. A. Janowski

"Skandynawowie na ziemiach polskich we wczesnym średniowieczu – głos w dyskusji" to tytuł konferencji, która odbędzie się 5-6 października w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wykłady wygłoszą historycy i archeolodzy z całej Polski.

Tematyka pobytu Skandynawów tysiąc lat temu na terenie kształtującego się państwa piastowskiego będzie przedstawiona z różnych perspektyw - na konferencję złożą się cztery bloki tematyczne: "historiografia", "metodyka badań", "przez pryzmat źródeł archeologicznych" i "przez pryzmat źródeł pisanych". Spośród historyków głos zabiorą np. prof. Jerzy Strzelczyk i prof. Andrzej Sikorski, z grona archeologów - prof. Przemysław Urbańczyk i dr Jerzy Sikora.

Naukowcy poruszą m.in. temat skandynawskich powiązań wyspy Wolin i emporium w Truso, w okolicach współczesnego Elbląga. Będą się zastanawiać, na jakiej podstawie możemy stwierdzić, że na ziemiach rodzącego się państwa polskiego faktycznie przebywali przybysze z północnych krańców Europy. Jedno z wystąpień dotyczyć będzie ówczesnych ziem polskich opisywanych w skandynawskich źródłach pisanych.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wstęp jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie: http://muzeumgniezno.pl/pl/zapowiedzi/796

Wydarzeniu towarzyszy wystawa czasowa (czynna do 12 listopada) "Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich". To pierwsza w Polsce tak duża ekspozycja prezentująca dowody na bezpośrednią obecność Skandynawów na ziemiach naszego kraju w okresie wczesnego średniowiecza. Wbrew przewrotnemu tytułowi, wystawa wcale nie opowiada o wikingach - zastrzegają jej kuratorzy. Mówi ogólnie o mieszkańcach Skandynawii: Danii, Norwegii i Szwecji, spośród których ci sławni wojownicy się wywodzili - dodają.

Organizatorami konferencji są: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wraz z Ośrodkiem Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich IAE PAN.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024