07.07.2020
PL EN
02.10.2017 aktualizacja 02.10.2017

Ok. 26 tys. studentów Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczęło rok akademicki

Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 07.10.2011 Fot. PAP/ Maciej Kulczyński 07.10.2011

Około 26 tys. studentów Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczęło w poniedziałek rok akademicki 2017/18. "Życzę wam, byście rozniecili w sobie ogień prawdy, który będzie pozwalał nam szukać dróg dla lepszej Polski" - powiedział do studentów wicepremier Mateusz Morawiecki.

W inauguracji roku akademickiego na wrocławskiej uczelni wziął udział wicepremier Mateusz Morawiecki. W 1992 r. na Uniwersytecie Wrocławskim ukończył on swe pierwsze studia na wydziale historycznym.

Morawiecki ocenił, że obecnie - w sytuacji, gdy mamy bardzo szeroką dostępność do wiedzy - „brakuje nam umiejętności czerpania z tej wiedzy”.

„Dziś właśnie powinniśmy uczyć studentów, jak powinno się myśleć, a nie co myśleć.(...) Tak jak w wielkim sporze pomiędzy Sokratesem a Sofistami, my dzisiaj też powinniśmy poszukiwać prawdy; prawdy, jasnego płomienia - jak mówił Adam Asnyk - nowych, nieodkrytych dróg. To jest powinność, która przed wami drodzy studenci otwiera się wraz z murami tej uczelni. I która jest jednocześnie wielkim obowiązkiem, ale też dziedzictwem” - mówił w poniedziałek Morawiecki.

Wicepremier powiedział, że rewolucja zaczęła się od powstania pierwszego uniwersytetu w Bolonii w 1088 roku i trwa nadal, ale teraz ma ona znacznie bardziej wyrafinowany charakter. „Mamy czwartą rewolucję przemysłową. Ma ona niezwykłą dynamikę. Rzeczywistość, w której musimy się poruszać dzisiaj nie przypomina żadnych czasów z przeszłości. Trudno wyobrazić sobie lepszego przewodnika niż właśnie myślenie” - mówił Morawiecki.

Zwracając się do studentów wicepremier przypomniał słowa Plutarcha, że: umysł to nie jest naczynie, które trzeba wypełnić, ale miejsce, gdzie trzeba rozniecić ogień. „Życzę wam, byście rozniecili w sobie ten ogień, ogień prawdy, który będzie pozwalał nam szukać dróg dla lepszej Polski, lepszej Europy i lepszego świata" - podsumował Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej inauguracji podkreślił też, że rząd potraktował „niezwykle poważnie funkcje administracji państwowej, dzięki temu udało się przezwyciężyć imposybilizm". „Ta pułapka słabości instytucjonalnej, która objawiała się najbardziej tym, że państwo było niezdolne do zbierania podatku, powoli jest domykana. Dzięki temu można było przeznaczyć dodatkowe pieniądze również na uniwersytety i kształcenie" - powiedział Morawiecki.

"Kiedy Ludwik Hirszfeld w 1945 r. na nowo otwierał tę uczelnię pewnie nie przypuszczał, jak ukształtuje się nasza rzeczywistość(...). Dzięki +Solidarności+, która w murach tej uczelni była silna przetrwało bardzo wiele tych wartości, o które opieramy się dzisiaj, budując na nowo nasz kraj" - mówił wicepremier.

Rok akademicki 2017/18 na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczęło 26 tys. studentów. W ofercie uczelni pojawiły się na uczelni nowe kierunki np. kryminalistyka na wydziale prawa oraz logistyka. (PAP)

Autor: Roman Skiba

Nauka w Polsce

ros/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020