05.07.2020
PL EN
02.10.2017 aktualizacja 02.10.2017

Toruń/Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 73. rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zainaugurował w poniedziałek 73. rok akademicki. Rektor UMK podkreślił, że dla tej uczelni nie ma innej drogi niż stanie się uczelnią badawczą. Zachęcał pracowników naukowych do dbania o promocję swoich osiągnięć.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu to największa uczelnia w regionie. Rok akademicki 2017/2018 w grodzie Kopernika rozpoczęło ok. 24 tysięcy studentów na studiach stacjonarnych i 3 tysiące na studiach niestacjonarnych. W tym gronie jest ok. 700 obcokrajowców. W uroczystej inauguracji uczestniczył wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr hab. Sebastian Skuza.

"Umacniamy pozycję piątego uniwersytetu w Polsce i jednej z dziesięciu najlepszych uczelni w kraju. Nie ma dla nas innej drogi niż budowa silnego uniwersytetu badawczego. Musimy dbać o to, żeby wyniki prowadzonych przez nas badań były dostrzegane i docenianie w świecie. Publikowanie w międzynarodowych czasopismach naukowych nie jest już kwestią wyboru, a koniecznością dla każdego pracownika naukowego naszej uczelni - niezależnie od dyscypliny badawczej i przedmiotu zainteresowania" - powiedział podczas inauguracji rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

W swoim przemówieniu prof. Tretyn dodawał, że całe środowisko akademickie w Toruniu musi wymagać od siebie jeszcze więcej, gdyż świat szkolnictwa wyższego jest bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zdominowany przez konkurencję - o największe talenty, prestiż i zasoby finansowe.

"Nie mam żadnych wątpliwości, że UMK musi i może znaleźć się w gronie uniwersytetów badawczych. Nie jest to tylko kwestia prestiżu czy poziomu finansowania. Przewidziane w ustawie kryteria nie są łatwe, jednak ich spełnienie jest dla naszej społeczności w pełni realne" - wskazał rektor UMK.

Wykład inauguracyjny wygłosił kierownik Katedry Astronomii i Astrofizyki UMK prof. Andrzej Niedzielski. Wyróżnieniem przyznawanym przez władze UMK - Convallaria Copernicana - został uhonorowany prof. dr hab. n. med. Waldemar Jędrzejczyk. Wśród jego zasług wymieniono m.in. wkład w rozwój chirurgii toruńskiej, prawie sześćdziesięcioletni wysiłek w kształceniu nowych pokoleń chirurgów oraz wzmacnianie i rozsławianie UMK w kraju i zagranicą.

"Informacje, które przekazał pan rektor dotyczące jakości prowadzonych badań naukowych przyjmuję z olbrzymim szacunkiem. To jest właśnie to, do czego sprowadza się +reforma 2.0+ - dbanie o jakość badań naukowych" - wskazał wiceminister Skuza, odnosząc się do zmian w szkolnictwie wyższym wprowadzanych przez resort nauki.

List do uczestników inauguracji skierował wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

"Kierunek zmian nie pozostawia wątpliwości. Uczelnie zyskają większą swobodę, aby działać zgodnie ze swoją misją, potrzebami i ambicjami (...). Dlatego ponawiam apel, aby już teraz rozpoczęli państwo refleksję nad nowymi statutami i szukali rozwiązań, które w państwa uczelniach pozwolą maksymalnie wykorzystać szanse, które niesie +ustawa 2.0+" - napisał w liście Gowin. Podkreślał, że rosną w Polsce wydatki na naukę, a wszystkim życzył pomyślności w nowym roku akademickim w realizacji swoich ambicji naukowych i dydaktycznych.

UMK w Toruniu powstał 24 sierpnia 1945 roku kontynuując tradycję Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, zamkniętego w grudniu 1939 roku. Wielu ocalałych w II wojnie światowej profesorów kładło podwaliny pod powstającą w Toruniu nową uczelnię. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

Edytor: Ewelina Krajczyńska

Nauka w Polsce

twi/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020