29.02.2020
PL EN
02.10.2017 aktualizacja 06.12.2017

Jeffrey C. Hall: noblista, który jeździ Harleyem i interesuje się wojną secesyjną

Na zdjęciu Jeffrey C. Hall. Fot. PAP/EPA/ CHINESE UNIVERSITY OF HONG KONG 25.09.2013 Na zdjęciu Jeffrey C. Hall. Fot. PAP/EPA/ CHINESE UNIVERSITY OF HONG KONG 25.09.2013

Tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny Jeffrey C. Hall jest pasjonatem motocykli Harley-Davidson, których ma kilka w swojej kolekcji i zgłębia amerykańską wojnę secesyjną.

Urodził się w 1945 r. w Brooklynie w Nowym Jorku. Jego ojciec był dziennikarzem Associated Press i przekonywał go do dziennikarstwa newsowego. Jeffrey\'a bardziej jednak pociągała medycyna. Podczas studiów porzucił ją jednak, by ostatecznie zająć się biologią.

Badaniami nad muszkami owocowymi zafascynował się jeszcze podczas studiów w laboratorium Philipa Ivesa w Amherst College, gdzie studiował. Potem kontynuował je zarówno podczas prac nad doktoratem, jaki po jego uzyskaniu. Profesorem biologii został w 1974 r. na Uniwersytecie Brandeis w stanie Massachusetts.

Hall powiedział, że jako naukowiec pokochał muszki owocowe, ponieważ mają one skomplikowany i fascynujący organizm.

Początkowo jego prace nad genetycznymi mechanizmami rytmów biologicznych nie znajdowały uznania wśród ówczesnych chronobiologów. Wtedy jedynym naukowcem, który zmierzał w tym samym kierunku, był Michael W. Young - ten sam, którego Komitet Noblowski również wyróżnił tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny (trzecim badaczem, który ją otrzymał, jest Michael Rosbash).

W 2003 r. otrzymał medal Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego, a w tym samym roku został członkiem Narodowej Akademii Nauk (NAS).

Tegoroczny Noblista pracuje ostatnio na University of Maine. Od wielu lat zgłębia Wojnę Secesyjną Stanów Zjednoczonych, szczególnie najkrwawszą bitwę, do jakiej doszło w lipcu 1863 r. pod Gettysburgiem w stanie Pensylwania. Hall jest też pasjonatem motocykli Harley-Davidson, których ma kilka w swojej kolekcji. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

Edytor: Anna Ślązak

zbw/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020