Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
18.10.2017 aktualizacja 18.10.2017

Idealna temperatura w biurze - naukowcy mają sposób

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowe rozwiązanie może zakończyć spory o ustawienie termostatu w biurach. Informuje o nim "Journal of Energy and Buildings". Pozwala ono uzyskać optymalną temperaturę i wymianę powietrza, a także równowagę światła sztucznego i naturalnego.

Prof. Hashem Akbari i dr Farhad Mofidi z Concordia University opracowali oparty na "chmurze" system, którego zadaniem ma być poprawa komfortu, produktywności oraz wydajności energetycznej.

W biurach typu "open space" zapewnienie optymalnych warunków wydaje się niemożliwe. Niezależnie od pory roku i od ustawienia termostatu zawsze komuś jest za zimno lub za gorąco (przy czym kobiety są bardziej wrażliwe na zimno od mężczyzn), nawiew jest za mocny lub za słaby, a tam, gdzie okna da się otworzyć, jedni narzekają na przeciąg, a inni na zaduch.

Nowy automatyczny system w sposób zintegrowany reguluje jakość powietrza, dostosowując je do indywidualnych preferencji.

Na razie badania przeprowadzono w montrealskim biurowcu, w przestrzeni o pięciu strefach, z czterema pracownikami w każdej z nich.

Brano pod uwagę różne warunki pogodowe panujące na zewnątrz, procesy wymiany ciepła w budynku, cenę energii, jakość powietrza oraz tolerancję termiczną zatrudnionych. Umieszczone w różnych miejscach czujniki rejestrowały temperaturę i oświetlenie

Techniki analizy danych pozwoliły uzyskać optymalną temperaturę, wymianę powietrza a także równowagę światła sztucznego i naturalnego.

Udało się zmniejszyć koszty energii oraz zwiększyć produktywność. Zdaniem twórców opracowana przez nich metoda pozwala zwiększyć produktywność o 1000 dolarów na rok na każdego pracownika (zakładając, że typowa produktywność to 20 dolarów na godzinę).

Badania z roku 2011 oceniały, że polepszenie mikroklimatu w amerykańskich biurach przyniosłoby zyski w wysokości 17 do 26 miliardów dolarów rocznie.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024