14.11.2018
PL EN
25.10.2017 aktualizacja 25.10.2017

Psy stroją miny, kiedy patrzą na nie ludzie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Psy prezentują bogatszą mimikę twarzy, gdy wiedzą, że uwaga człowieka (jak również jego wzrok) jest skupiona właśnie na nich – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Portsmouth (W. Brytania).

Zdaniem badaczy czworonogi robią różne miny - np. unoszą brwi, by uzyskać efekt szczenięcych oczu (co czynią najczęściej) - w celu porozumienia się ze swoimi właścicielem, a nie wyłącznie na skutek odczuwanych emocji, np. podekscytowania wywołanego widokiem smakowitego jedzenia.

W badaniu uczestniczyły 24 psy różnych ras, w wieku od roku do 12 lat. Naukowcy nagrywali ich ekspresje mimiczne w różnych sytuacjach: gdy ktoś na nie patrzył - lub gdy ktoś był w pobliżu, ale nie zwracał na nie uwagi. Nagrania przeanalizowali przy pomocy systemu DogFACS – programu umożliwiającego pomiar ruchów mięśni twarzy.

"Wiedzieliśmy, że psy żyjące w warunkach domowych przywiązują wagę do natężenia ludzkiej koncentracji. W poprzednim badaniu wykazaliśmy na przykład, że psy częściej kradną jedzenie, gdy ludzie mają zamknięte oczy lub są odwróceni plecami. W innym badaniu wykazaliśmy z kolei, że psy podążają za ludzkim wzrokiem" – mówi koordynatorka przedsięwzięcia, dr Juliane Kaminski. "Tym razem poszliśmy o krok dalej w rozumieniu psich procesów poznawczych. Teraz wiemy, że psy przejawiają więcej ekspresji mimicznych, gdy znajdują się w centrum ludzkiej uwagi" – dodaje.

Eksperymentatorzy zaobserwowali, iż najczęstszą psią ekspresją były tzw. szczenięce oczy – mina przypominająca smutek, z wyglądu przywodząca na myśl małe dziecko i wzbudzająca u ludzi uczucia opiekuńcze.

"Udomowione psy mają wyjątkową historię. Żyją u boku ludzi już od 30 tys. lat i w tym czasie, w wyniku nacisku selekcyjnego, zdołały najwyraźniej nabyć umiejętność komunikowania się z nami" – podsumowuje dr Kaminski.

Rezultaty badania publikuje czasopismo „Scientific Reports” (https://www.nature.com/articles/s41598-017-12781-x). (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2018