11.12.2018
PL EN
28.10.2017 aktualizacja 06.11.2017

Małą jaskinię odkryli beskidzcy goprowcy po słowackiej stronie Pilska

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niewielką jaskinię odkryli po słowackiej stronie Pilska ratownicy GOPR, którzy uczestniczyli w szkoleniu topograficzno-poszukiwawczym w Beskidzie Żywieckim. Nie była oznaczona na żadnej mapie – podał w piątek naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR Jerzy Siodłak.

„Jaskinia została nazwana +Bramborova (Ziemniaczana – PAP) Jama+ od pseudonimu jednego z naszych ratowników” – powiedział Siodłak.

Naczelnik beskidzkich goprowców poinformował, że jaskinia jest niewielka. „To 2-, 3-metrowej długości jama w skale. Dotychczas nie była oznaczona na żadnej mapie” – powiedział w rozmowie z PAP.

Nie jest to jedyne takie odkrycie w tym roku w Beskidach. Wiosną pasjonaci ze Stowarzyszenia Ochrony Jaskiń „Grupa Malinka” odkryli kompleks czterech nieznanych dotąd jaskiń w lesie w granicach miasta Bielska-Białej.

„Jaskinie położone są na obszarze o promieniu 150 m. Największej z nich nadano nazwę Jaskinia Żółtodzioba. Jej długość przekracza 100 m, a głębokość 15 m” – podała wówczas organizacja turystyczna.

Siodłak dodał, że w szkoleniu topograficzno-poszukiwawczym uczestniczyło 20 beskidzkich goprowców. Poznawali m.in. topografię rejonu Pilska i doskonalili się w sztuce poruszania w terenie przy pomocy mapy i kompasu oraz w pracy z urządzeniami GPS. Przeprowadzili też pozorowaną akcję poszukiwawczą.

Grupa Beskidzka GOPR zrzesza ok. 500 ratowników. Działa na terenie od Bramy Morawskiej po Babią Górę. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018