25.08.2019
PL EN
07.05.2019 aktualizacja 07.05.2019

Festiwal Nauki "Skołowany weekend" - 11 i 12 maja w Warszawie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Czy można naładować telefon powietrzem? Czy da się żyć bez jedzenia? Odpowiedzi na różne pytania poszukają uczestnicy Festiwalu Nauki "Skołowany Weekend", który odbędzie się 11 i 12 maja w Warszawie. Otwarte warsztaty, wykłady i wystawy poprowadzą studenci z kół naukowych.

Podczas Festiwalu odbędą się warsztaty "Ostatni dzwonek", skierowane do maturzystów przygotowujących się do egzaminu z chemii. Z kolei na stoisku Biura Karier Politechniki Warszawskiej dyżurować będą osoby, które na co dzień pomagają studentom w planowaniu przyszłości.

Impreza odbędzie się na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Uczestnicy warsztatów z zakresu mikrobiologii spróbują "Spojrzeć bakterii w oczy". W "Laboratorium chemiczno-biologicznym" będzie można poznać "Sekretne życie drzew" oraz "Tajemniczy świat owadów", wyizolować "Owocowe DNA" i zbudować osiedle, w którym dobrze się mieszka. Ciekawi dowiedzą się, jak to jest "Kiedy fizyk igra z chemią", zaś majsterkowicze zyskają okazję, by nauczyć się "Elektroniki od podstaw". Przyszli menedżerowie zasmakują z kolei zarządzania projektami podczas warsztatów "Jak to ugryźć?". Gratkę dla miłośników psów, czyli warsztaty "Klik&fun", przygotowała Sekcja Kynologiczna Koła Naukowego Wydziału Nauk o Zwierzętach. Z kolei Sekcja Psychologii Lotniczej i Kosmicznej Koła Naukowego Studentów Psychologii proponuje warsztaty negocjacyjne "Kryzys na Marsie".

Wśród wykładów festiwalowych znajdą się pogadanki "Czy ból uszlachetnia czyli słów kilka o lekach we współczesnej anestezjologii" oraz "Co nas nie zabije, to nas wzmocni” czyli zastosowanie trucizn w lecznictwie oraz przemyśle". Słuchacze dowiedzą się też, dlaczego rakiety latają i poznają standardowe techniki kryminalistyczne.

Dla zwiedzających przygotowano też makietę Smart Home z klocków LEGO, pokaz druku cyfrowego na tekstyliach, prezentację koła naukowego wydziału nauk o zwierzętach, a także wystawę pt. "Instrumentarium chirurgiczne i laparoskopowe jako nieodzowny element pracy pielęgniarki chirurgicznej oraz operacyjnej".

Festiwal Nauki "Skołowany Weekend" skierowany jest do uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej, gimnazjów oraz szkół średnich. Wszystkie wykłady, warsztaty i wystawy przygotują działający w kołach naukowych studenci: Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Warszawskiej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak deklarują młodzi popularyzatorzy, wiedza będzie przekazywana "w zrozumiały i interesujący sposób".

Patronami honorowymi VII Festiwalu Nauki "Skołowany Weekend" zostali: dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, mazowiecki kurator oświaty, minister edukacji narodowej, prezydent Warszawy, rektor Politechniki Warszawskiej i wojewoda mazowiecki.

Udział w Festiwalu jest bezpłatny, na wiele zajęć zostały jeszcze wolne miejsca. Program Festiwalu znajduje się na stronie http://skolowanyweekend.pl

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019