Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
14.05.2019 aktualizacja 14.05.2019

Raport: Europa zużywa zbyt dużo zasobów naturalnych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mieszkańcy Europy zużywają nieproporcjonalnie dużo zasobów naturalnych – informuje raport Global Footprint Network oraz WWF. Gdyby każdy człowiek wpływał na środowisko tak samo, jak przeciętny obywatel UE - to "roczne" zasoby Ziemi byłyby zużywane już 10 maja.

Raport "EU overshoot day. Living beyond nature`s limits" przygotowały międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF oraz organizacja badawcza Global Footprint Network.

Jak piszą jego autorzy, Europejczycy emitują zbyt dużo dwutlenku węgla, za dużo jedzą, zużywają za wiele drewna i zabudowują zbyt duże obszary.

Gdyby każdy mieszkaniec Ziemi miał taki sam wpływ na środowisko, jak przeciętny obywatel UE - to zasoby, które nasza planeta jest w stanie odnowić w ciągu roku, byłyby zużywane już 10 maja. Chodzi o emisję dwutlenku węgla przekraczającą możliwości absorbowania go przez ekosystemy, rośliny zniszczone w następstwie wylesień, nadmierne połowy ryb, erozję gleb oraz wymieranie gatunków. Obywatele UE zużywają obecnie dwa razy więcej zasobów, niż są w stanie co roku odtworzyć europejskie ekosystemy. Import produktów takich, jak olej palmowy, soja, kakao i kauczuk z wylesionych części Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji również ma duży wpływ na bioróżnorodność i zasoby naturalne.

Choć Europę zasiedla tylko 7 proc. światowej populacji, ludność tego kontynentu wykorzystuje aż 20 proc. biologicznego potencjału Ziemi do regeneracji (biocapacity). Gdyby każdy mieszkaniec Ziemi konsumował jak Europejczyk, potrzebne byłyby zasoby 2,8 planety. Gdyby UE była krajem, jej ślad ekologiczny byłby mniejszy tylko od USA i Chin.

Światowa konsumpcja przekroczyła dostępne zasoby już w roku 1986 r. W roku 1987 New Economics Foundation wprowadziła Dzień Długu Ekologicznego w celu wywołania publicznej debaty nad tym zjawiskiem. Wówczas przypadał on 19 grudnia i w każdym kolejnym roku dzień ten wypadał wcześniej niż w poprzednim (w roku 2018 dla całej Ziemi był to 1 sierpnia).

Nowa analiza jest pierwszą poświęconą wyłącznie Europie. Pomiędzy poszczególnymi krajami widoczne są duże różnice. W roku 2016 uzależniony od węgla Luksemburg zużywał odnawialne zasoby już w połowie lutego, Polska w połowie maja, a Rumunia 12 lipca. Natomiast w krajach takich jak Kuba, Maroko czy Niger, Dzień Długu Ekologicznego przypada w grudniu.

„To nie tylko nieodpowiedzialne, ale wręcz niebezpieczne. Potrzebne są pilne działania, a przywódcy UE muszą wykazać wolę polityczną, aby potraktować tę sytuację jako sytuację nadzwyczajną i postawić nas na drodze ku zrównoważonej przyszłości Europy” - powiedziała Ester Asin, dyrektor Biura Polityki Europejskiej WWF. - „Unijny Dzień Długu Ekologicznego jest wyraźnym przypomnieniem, że konsumpcja w UE przyczynia się do zbliżającego się załamania ekologicznego i klimatycznego Ziemi.”(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024