24.09.2019
PL EN
27.05.2019 aktualizacja 27.05.2019

Wybredne maluchy wyrastają na dobrze odżywionych nastolatków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzieci, które w wieku trzech lat nie chcą jeść wielu potraw, nie mają deficytów składników odżywczych jako nastolatki - wynika z analizy opublikowanej w piśmie "Nutrition".

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu poddali analizie kwestionariusze dotyczące odżywiania oraz inne dane dotyczące dzieci zarejestrowanych w bazie projektu badawczego "Children of the 90s".

Okazało się, że mimo pewnych różnic w sposobie odżywiania w wieku 10 i 13 lat, ilość składników odżywczych w diecie dzieci, które były wybredne jako maluchy i pozostałych rówieśników, była zbliżona i nie miała negatywnego wpływu na ogólny stan zdrowia i rozwój.

U części dzieci, które także w wieku kilkunastu lat jadły tylko wybrane potrawy, widoczne były jednak różnice w ilości dostarczanych składników odżywczych. W ich diecie było wyraźnie więcej cukru oraz mniej białka i warzyw.

"W wieku trzech lat dzieci często nie chcą próbować nowych rodzajów pokarmu lub wykazują bardzo silne preferencje w stosunku do niektórych produktów. Najczęściej problem rozwiązuje się wraz z rozpoczęciem nauki w szkole. Dotychczas niewiele wiadomo było jednak na temat sposobu odżywiana wybrednych maluchów, gdy wchodzą w okres dojrzewania" - mówi dr Caroline Taylor, autorka badań.

Autorka dodaje, że u większości dzieci, bez względu na to czy w wieku trzech lat były wybredne, zaobserwowano stosunkowo niskie spożycie warzyw i owoców.

Więcej na stronie: https://www.mdpi.com/2072-6643/11/4/807/htm (PAP)

koc/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019