19.09.2019
PL EN
20.05.2019 aktualizacja 20.05.2019

Rozpoczął się XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Symulacja rozprawy karnej, wykład o plastiku na talerzu, pokaz wyścigowych bolidów, udzielania pierwszej pomocy czy obliczanie tzw. śladu węglowego - złożą się na rozpoczęty w poniedziałek Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Zakończy się on w sobotę piknikiem naukowym.

W tegorocznym festiwalu bierze udział 12 uczelni z regionu: Białegostoku, Łomży i Suwałk oraz dwa parki naukowo-technologiczne, które przygotowały wydarzenia skierowane do różnych grup wiekowych. W sumie, w ciągu sześciu festiwalowych dni odbędzie się ponad 500 wydarzeń: warsztatów, wykładów, prezentacji, spektakli, koncertów czy imprez plenerowych.

Hasłem tegorocznego festiwalu są "algorytmy_rzeczywistości". Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na to, że wszystko co nas otacza, działa według algorytmu. Jak tłumaczyła wcześniej przewodnicząca komitetu organizacyjnego, prorektor UwB prof. Izabela Święcicka festiwal to też okazja, by się zastanowić czy to my kształtujemy algorytmy, czy może już algorytmy kształtują nas.

W poniedziałek festiwalowe imprezy od rana odbywają się na Uniwersytecie w Białymstoku. Zaplanowano m.in. chemiczne i fizyczne eksperymenty, warsztaty z fotografii cyfrowej i kodowania robotów, a na zakończenie dnia - amatorskie obserwacje astronomiczne w kampusie uczelni.

W kolejne dni festiwal przeniesie się do Łomży i Suwałk, gdzie atrakcje przygotują nie tylko tamtejsze uczelnie, ale ze swoimi stoiskami przyjadą też szkoły wyższe z całego regionu.

Natomiast w czwartek i piątek wydarzenia będą odbywać się na poszczególnych uczelniach. Atrakcje przygotowała m.in. jedna z największych uczelni w regionie Politechnika Białostocka. Dzięki niej będzie można wziąć udział w pokazie bolidów wyścigowych skonstruowanych przez studentów politechniki. Będą też warsztaty konstruowania robotów.

Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku będzie można wziąć udział w licznych pokazach medycznych, posłuchać porad kosmetycznych, a także spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy.

Ponadto m.in. studenci Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, wydziału sztuki lalkarskiej w Białymstoku przygotowali recital oparty o twórczość Patti Smith. W Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku będzie można wziąć udział w warsztatach dotyczących dwóch form Rytu Rzymskiego, czyli celebrowania mszy św. Natomiast Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku oferuje m.in. ciekawe warsztaty, na których można będzie obliczyć swój tzw. ślad węglowy, czyli ocenić poziom eksploatacji zasobów naturalnych.

Na zakończenie tej edycji festiwalu, w sobotę, odbędzie się Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku, gdzie zaprezentuje się większość uczelni biorących udział w imprezie.

Szczegóły i rejestracja na festiwalowe wydarzenia odbywa się na stronie: http://podlaskifestiwal.pl 

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019