25.01.2020
PL EN
22.05.2019 aktualizacja 22.05.2019

Litwa/ W Wilnie Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Wilnie rozpoczął się we wtorek Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, którego organizatorem jest wileńska filia Uniwersytetu w Białymstoku. Przedsięwzięcie na Litwie jest organizowane po raz pierwszy i jest częścią festiwalu organizowanego na Podlasiu po raz 17.

„Jest to impreza cykliczna, organizowana przez środowisko akademickie, w której w tym roku uczestniczy 11 uczelni” - poinformowała dziennikarzy prof. Mieczysława Zdanowicz, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie, organizatora wileńskiej imprezy.

Dziekan podkreśliła, że „jest to okazja, by przekazać informację o osiągnięciach nauki, o tym, czym się zajmujemy na co dzień”.

XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki rozpoczął się w poniedziałek i będzie trwał przez sześć dni w Białymstoku, Łomży, Suwałkach. Zostanie zaprezentowanych około 500 różnorodnych wydarzeń: wykładów, prezentacji, koncertów, spektakli.

W Wilnie festiwal będzie trwał dwa dni. Rozpoczął się we wtorek od otwartego wykładu prof. Zdanowicz pt. „Parlament Europejski – instytucja fasadowa czy realna władza społeczeństwa obywatelskiego?”.

Z odczytem „Algorytmy rzeczywistości – Polityka pamięci na Litwie po 1990 roku” wystąpił też prodziekan wileńskiej filii UwB, prof. Jarosław Wołkonowski, a Forum Przedsiębiorczości Polskiej „Korona” zaprezentowało sytuację przedsiębiorczości na Litwie. „Korona” wspólnie z wileńskimi studentami UwB dla młodzieży szkolnej przygotowała również quiz ekonomiczny.

W drugi dniu festiwalu studenci zaproszą na wycieczkę „Dwory Wileńszczyzny”.

Dziekan Zdanowicz wskazała, że forma wileńskiej edycji "nie odbiega od tego, co jest prezentowane przez podobne wydziały w centrali w Białymstoku”, a zadaniem festiwalu jest podzielenie się wiedzą, jak też zachęcenie młodzieży szkolnej do studiowania na wileńskiej filii UwB.

Obecnie na UwB w Wilnie studiuje około 300 osób na trzech kierunkach: ekonomii, informatyce i europeistyce I stopnia oraz ekonomii II stopnia.

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie rozpoczął działalność w 2007 roku. Jest to pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ kar/

Copyright © Fundacja PAP 2020