16.10.2019
PL EN
03.06.2019 aktualizacja 03.06.2019

Obraz ciała w ciąży wyznacznikiem późniejszego samopoczucia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Stosunek do własnego ciała u kobiet w ciąży pozwala przewidzieć późniejszą jakość więzi z dzieckiem oraz samopoczucie po porodzie – czytamy na łamach czasopisma „Psychological Assessment”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Yorku oraz Uniwersytetu Anglia Ruskin (W. Brytania) stworzyli kwestionariusz, który umożliwia ocenę obrazu zmieniającego się ciała u ciężarnych kobiet.

Ustalili, że stosunek do własnego ciała w ciąży może mieć związek z tworzeniem się relacji z nowo narodzonym dzieckiem oraz prawdopodobieństwem wystąpienia depresji poporodowej u świeżo upieczonej mamy.

Specjaliści przeprowadzali badanie kwestionariuszem w każdym trymestrze ciąży u ponad 600 kobiet. Pytali o stosunek do swojego wyglądu, obawy dotyczące wagi, a nawet preferencje odzieżowe.

Okazało się, że kobiety, które uzyskiwały wyższe wyniki w kwestionariuszu – miały więcej akceptacji dla swojego ciała – budowały pozytywną więź z dzieckiem, a po porodzie charakteryzowało je lepsze samopoczucie. Kobiety, które uzyskiwały niższe wyniki, były bardziej narażone na depresję poporodową.

Panie o bardziej pozytywnym stosunku do swojego ciała w ciąży miały również lepszą relację z partnerem, niższe natężenie lęku i negatywnych emocji oraz lepiej interpretowały sygnały płynące z organizmu.

"Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że sposób, w jaki kobiety doświadczają swojego ciała w ciąży może wywierać pozytywny lub negatywny wpływ zarówno na dobrostan matki, jak i jej dziecka. W systemie opieki zdrowotnej powinno się zwracać większą uwagę na ochronę kobiet przed takimi negatywnymi efektami" – podsumowuje współautorka badania dr Catherine Preston.

Więcej na ten temat można przeczytać pod adresem: https://psycnet.apa.org/record/2019-28217-001. (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019