Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
07.06.2019 aktualizacja 07.06.2019

Główny mechanizm podziału komórek odtworzony poza komórką

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowcy - poza żywym organizmem - odtworzyli proces, który umożliwia podziały zdolnym do tego komórkom. Dokonanie to nie tylko ukazuje podstawy działania życia, ale może być pomocne w pracach nad nowymi terapiami.

Jak zwracają uwagę naukowcy z University of Chicago, biolodzy nadal starają się zrozumieć, w jaki sposób komórki poruszają się, zmieniają kształt, transportują w swoim wnętrzu różne substancje i się dzielą.

W pionierskim badaniu opisanym na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences” badacze opisali duży krok w kierunku poznania tych podstawowych dla życia zdolności komórek.

„To coś, co próbowaliśmy zrozumieć przez setki lat” - mówi prof. Margaret Gardel, autorka badania.

Do podziałów i różnego rodzaju ruchu niezbędne jest białko o nazwie aktyna, którego cząsteczki łączą się z sobą, tworząc łańcuchy i inne struktury.

Naukowcy sprawdzili działanie aktyny poza komórką, w probówce, gdzie cząsteczki utworzyły krople w kształcie migdałów.

Do roztworu z takimi kroplami badacze dodali cząsteczki miozyny - białka, które m.in. współpracuje z aktyną w mięśniach umożliwiając ich ruch.

Cząsteczki te automatycznie odnalazły centrum kropel i każdą z nich rozbiły na dwie.

„To bezprecedensowe doświadczenie. To, co powstało, wyglądało dokładnie jak wrzeciona działające przy podziałach komórek” - opowiada prof. Gardel.

Badacze rozszyfrowali też biofizyczne reakcje, jakie zaszły w zauważonym procesie.

Otóż przypominające pałeczki cząsteczki aktyny w naturalnym stanie ustawiły się równolegle do siebie, tworząc migdałowate krople.

Dłuższe cząsteczki miozyny zbierały się w centrum kropel, co pozwalało im również ustawiać się równolegle do cząsteczek aktyny.

Jednak w miarę, jak rosła liczba cząsteczek miozyny, zaczynały one łączyć się z sobą i gromadzić. W takim stanie „preferowały” już przekrzywione ustawienie zamiast równoległego, co doprowadzało do rozbicia kropel i powstania wrzecion.

„Ogromna liczba problemów w biologii dotyczy tego, jak struktury utworzone z wielu cząsteczek współpracują z sobą. Jednak, ponieważ zwykle są to materiały, w których zachodzą reakcje chemiczne, bardzo trudno jest je modelować. Tego rodzaju badania pozwalają nam na poznawanie działających tutaj podstawowych zasad i sił” - tłumaczy prof. Gardel.

Nie tylko o czystą naukę jednak chodzi.

„Przyglądanie się procesowi, w którym żywe organizmy wykorzystują te mające kształt kropli struktury, aby formować kolejne życie, jest nie tylko fascynujące, ale także użyteczne. To wiedza, która jest potrzebna, gdy myśli się np. o tworzeniu sztucznych tkanek do leczenia ran” - podsumowuje badaczka.

Więcej informacji na stronie:

https://news.uchicago.edu/story/first-time-scientists-recreate-cell-division-outside-cell

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024