Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
14.06.2019 aktualizacja 14.06.2019

Leki na nadciśnienie mogą obniżać ryzyko demencji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przyjmowane przez starszych wiekiem pacjentów różnego rodzaju leki na nadciśnienie zmniejszają u nich ryzyko wystąpienia demencji – informuje „Journal of Alzheimer`s Disease”.

Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Lipsku były oparte na danych bazy Disease Analyzer (IQVIA), która kompiluje recepty na leki, diagnozy oraz podstawowe dane medyczne i demograficzne uzyskane bezpośrednio i anonimowo z systemów komputerowych stosowanych przez lekarzy ogólnych i specjalistów.

Badanie obejmowało pacjentów z udokumentowanymi wartościami ciśnienia tętniczego krwi oraz wstępnym rozpoznaniem otępienia ze wszystkich przyczyn w 739 praktykach ogólnych w Niemczech, w okresie od stycznia roku 2013 do grudnia 2017.

Kryteria włączenia do badania to wiek wynoszący ponad 60 lat w dniu rozpoczęcia badania, czas obserwacji co najmniej 12 miesięcy oraz rozpoznanie nadciśnienia. Po zastosowaniu podobnych kryteriów włączenia, przypadki otępienia były dopasowane do grupy kontrolnej bez otępienia, uwzględniając wiek, płeć i choroby towarzyszące (cukrzyca, hiperlipidemia, udar, w tym przemijający atak niedokrwienny, choroba wieńcowa, depresja, uszkodzenie śródczaszkowe, choroba Parkinsona, osteoporoza i padaczka). Ogółem badanie objęło 12 405 pacjentów z demencją oraz 12 405 bez demencji (średnia wieku 80,6 lat, 61,3 proc. kobiet).

Jak się okazało, zastosowanie blokerów receptora angiotensyny II, inhibitorów konwertazy angiotensyny(ACE), blokerów kanału wapniowego oraz beta-blokerów było związane ze zmniejszeniem częstości występowania demencji. W przypadku pacjentów leczonych blokerami kanału wapniowego wydłużenie czasu leczenia zmniejszyło częstość występowania demencji.

"Terapia przeciwnadciśnieniowa sama w sobie nie może zagwarantować, że demencja nigdy nie wystąpi" - zauważył autor, epidemiolog dr Karel Kostev z IQVIA (Niemcy). - "Jednak wyniki te podkreślają znaczenie przepisywania leków przeciwnadciśnieniowych w kontekście zapobiegania zaburzeniom poznawczym związanym z nadciśnieniem".

Zdaniem autorów potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć związek podawania leków ze zmniejszonym ryzykiem demencji. Planują przeanalizowanie w przyszłości między innymi roli leków obniżających poziom lipidów oraz przeciwdepresyjnych.

Badanie podlegało pewnym ograniczeniom - objęte nim osoby miały 60 lub więcej lat i kryterium to było konieczne do identyfikacji demencji. Jednak poprzednie badania wykazały, że ważne jest rozpoczęcie leczenia nadciśnienia w młodszym wieku. Ponadto brakowało danych na temat czynników stylu życia pacjentów, w tym palenia i aktywności fizycznej, edukacji i pracy zawodowej. Mocnymi stronami badania są liczba pacjentów objętych analizą oraz wykorzystanie rzeczywistych danych z różnymi diagnozami i lekami.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024