Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
11.06.2019 aktualizacja 11.06.2019

Kanada wprowadzi zakaz jednorazowych wyrobów plastikowych od 2021 roku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział w poniedziałek, że jego rząd od 2021 roku wprowadzi zakaz plastikowych wyrobów jednorazowego użytku takich jak torebki, słomki, sztućce, talerze i patyczki do mieszania napojów.

Jak powiedział Trudeau podczas wizyty w rezerwacie przyrody Gault Nature Reserve niedaleko Montrealu, pełna lista wyrobów objętych zakazem jest jeszcze w trakcie dopracowywania, ale rząd najprawdopodobniej powieli model, jaki ma zostać wprowadzony w Unii Europejskiej.

Pod koniec marca Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w tym ulegających oksydegradacji.

Według źródeł rządowych cytowanych przez portal CBC News na kanadyjskiej liście mogą znaleźć się patyczki higieniczne, patyczki do mieszania napojów, plastikowe talerze, uchwyty do balonów, a także pojemniki na żywność i napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego.

Kanada zamierza także nałożyć na producentów i sprzedawców wyrobów plastikowych obowiązek recyklingu odpadów z plastiku - dodał Trudeau.

"Środki te będą poparte wiedzą naukową i, gdzie stosowne, skoordynowane będą z podobnymi działaniami Unii Europejskiej oraz innych krajów" - napisano w komunikacie prasowym kancelarii premiera.

"Poprzez poprawę gospodarowania odpadami z plastiku i inwestowanie w innowacyjne rozwiązania możemy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 1,8 mln ton, wygenerować miliardy dolarów przychodu i stworzyć ok. 42 tys. miejsc pracy" - dodano.

Według ministerstwa środowiska Kanadyjczycy wyrzucają ponad 34 mln toreb plastikowych dziennie. Z kolei opublikowany w tym roku raport Deloitte i ChemInfo Services wykazał, że w 2016 roku tylko 9 proc. odpadów plastikowych poddanych zostało recyklingowi, a aż 87 proc. wylądowało na wysypiskach śmieci.

Bez zmiany kursu Kanadyjczycy do 2030 roku będą wyrzucać materiały plastikowe warte 11 mld dolarów kanadyjskich rocznie - podkreślono w komunikacie prasowym kancelarii premiera.

Kanada znalazła się ostatnio na cenzurowanym ze względu na dziesiątki kontenerów śmieci, które przez sześć lat zalegały na Filipinach. Sprawa przerodziła się w konflikt dyplomatyczny. W 2016 roku sąd zdecydował, że śmieci powinny zostać zwrócone. Ostatecznie pod koniec maja 2019 roku statek ze śmieciami wypłynął z powrotem do Vancouver.

Z Toronto Alicja Minda (PAP)

ami/ akl/ mal/

arch.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024